MALTAY
MEVA MÜHENDİSLİK (3 AY)

Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı Cem Özkan’dan Büyük Tepki!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı Cem Özkan’dan Büyük Tepki!
ÖMÜRCAN -PEYNİR HELVASI (31.01.2021-31.01.2022)
Abone ol
S.S. 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cem Özkan, Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı tabloya tepki gösterdi. Özkan, açıklanan tabloda verilecek olan %75 hibe destekleri arasında Trakya’dan neden bir tane bile il yok, dedi.
Malkara Esnaf Odası Seçimlerini Kim Kazanır?

Yazılı basın açıklaması yapan Yağlı Tohumlar Başkanı Cem Özkan; Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesidir. Bu söz vatandaşlarımızın ilkokuldan başlayıp tüm hayatı boyunca duyduğu, tüm üst düzey platformlarda ülkemiz tanıtılırken telaffuz edilen bir cümledir. Çiftçimizde yıllardan beri bu sorumluluğun farkında olup alın terini toprakla harmanlayıp geçimini sağlamakla birlikte tüm halkımızın sofrasına kadar uzanan kırılmaz zincirin bir parçası olmaktadır.

Tüm dünyanın Koronavirüs salgını süresince kıymetini anladığı en önemli şeylerden biri beyaz önlükleriyle bilim adamları, diğeri ise çamurlu çizmeleriyle çiftçilerdir. Ülkemizde ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı tohum hibesi yapılacak 21 il arasında Trakya’dan hiçbir il bulunmamaktadır. Konuyu bölgesel olarak ele aldığımızda tam da Ayçiçek ekim zamanı sürecinde yapılabilecek bu destek çiftçimizi kalkındırabilecek büyük bir adım olabilirdi. Çiftçinin kalkınması demek elde edilecek ürünlerden pazarda, markette vatandaşımızın mutfağında, sofrasında herkesin kalkınması anlamına gelir, dedi.

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUM”

Trakya Birliğin bir kolu olan Malkara Yağlı Tohumlar Kooperatifi olarak bu durumu kabullenmiyoruz diyen Başkan Cem Özkan; Bölgemizde bulunan tüm Ziraat Odaları, Yağlı Tohumlar Kooperatifleri, Süt birlikleri, Önder Çiftçi Kuruluşları ve tüm tarım ve hayvancılık üzerine kurulan STK’ları birlikte hareket etmeye davet ediyorum. Eğer birlikte sesimizi yükseltirsek bizim dışında bırakıldığımız bu uygulamadan dönüleceğini düşünüyorum.

“TÜRKİYE’NİN EN ÇOK PİRİNÇ VE AYÇİÇEĞİ ÜRETEN YERİ TRAKYA’DIR”

Türkiye’de Ayçiçeğinin %75’ini üreten, pirincin %60’ını üreten yer Trakya’dır. Fakat sıra üreticinin desteklenmesine gelince Trakya devre dışı bırakılıyor. Bölgemizi ve ihtiyaçlarını iyi bilen meclis başkanımız Sayın Mustafa Şentop başta olmak üzere gerek iktidar gerekse muhalefette olan tüm vekillerimizden sürecin yeniden değerlendirilmesini talep etmekteyiz. Tüm dünyada petrol fiyatları düşmüşken, özellikle ayçiçeği ekim sezonun bölgemizde başlaması ile birlikte bu desteklerin sadece tohum ile sınırlı kalmayıp, mazot, gübre ve ilaç desteği olarak arttırılmasını istiyoruz.

Dünya bugün Koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Dünya var oldukça birçok salgın ve felaket yaşanması muhtemeldir. Ülkemizin tüm yaşanılabilecek felaketler karşısında gıda sorunu yaşamaması adına bu zor süreçlerden ders çıkarılması gerekmektedir. Çiftçiye destek olacak, üretimi, üreticiyi ve dolayısı ile toprağımızı koruyacak tarım politikaları ülkemizin geleceğini garanti altına almak anlamına gelir.

Ülkemiz ve bölgemiz adına dönüm noktası olabilecek desteklemeler konusunda tüm tarım ve hayvancılık kuruluşları ile birlikte, ticari ve sosyal STK’ları birlik olmaya, birlikte hareket etmeye ve hakkımızı aramaya davet ediyorum, şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Büyükşehir Belediyesi Maske Üretimine BaşladıÖnceki Haber

Büyükşehir Belediyesi Maske Üretimine Ba...

Koranavirüs karantinasına alınan köyde giriş ve çıkışlar yasaklandıSonraki Haber

Koranavirüs karantinasına alınan köyde g...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!