YATAY REKLAM ALANI - ANASAYFA3
MALTAY
KUT TEKSTİL - 2 AY

Malkara Süt Üreticileri Birliği’nden “1 Haziran Dünya Süt Günü” Basın Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malkara Süt Üreticileri Birliği’nden “1 Haziran Dünya Süt Günü” Basın Açıklaması
Abone ol
Malkara Süt Üreticileri Birliği, tüm üreticilerin ve tüketicilerin “1 Haziran, Dünya Süt Günü”nü kutladı. Yaptığı basın açıklamasıyla SÜT’ün insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu ve sorunlarını bir bir sıraladı.
MAYBİ İŞ İLANI

“Birleşmiş milletler tarafından 1956 yılında alınan karar ile üye ülkelerden, 1991 yılından itibaren de ülkemizde “1 HAZİRAN, DÜNYA SÜT GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır.

Kutlama gününün amacı sağlıklı nesiller yetiştirmesine yardımcı olmaktır. Çünkü süt sağlıktır. Yurt içi talebi canlandırmak, her yaş grubundaki bireylere süt içme alışkanlığı kazandırmak, süt ve süt ürünlerinin tüketimini arttırmak için toplum bilinçlendirilmeli ve sütün insan sağlığına olan faydaları her daim gündemde tutulmalıdır.

Süt, en temel insani besinlerden biridir. Doğada birçok canlı da yavrusunu sütle beslemektedir. Bu da gösterir ki süt hayati bir sıvıdır. Kan, su, süt gibi sıvılar insanın hayatını doğrudan şekillendirmektedir. Süt, doğumdan ölüme insana yarar sağladığı için bir hayat sıvısı olarak sudan hemen sonra gelebilir.

Süt, herkes için gerekli olan bir besindir. Vitamin ve protein kaynağı olarak insanın ihtiyaç duyduğu temel parçacıkları oluşturur. Sütün düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığını korur ve geliştirir.

Malkara, Trakya ve Türkiye’de süt üretiminde söz sahibi bir ilçedir. Şu anda ilçemizde günlük 250 – 300 ton civarında süt üretilmektedir. Malkara Süt Üreticileri Birliği 57 köyden ve 92 soğutma merkezinden 120 ton/gün sütün toplanması, soğutulması ve pazarlanması gerçekleştirilmektedir.

Bu özel güne yine sıkıntılar içinde giriliyor. COVİD-19 salgını sebebiyle talep daralması olmuştur. Süt sanayicisi alımları azaltmıştır.

Ülkemizde kişi başına süt tüketimi gelişmiş ülkelerin çok altındadır. Avrupa ülkelerindeki kişi başı yıllık süt ve süt ürünleri tüketim miktarı 342 Lt Amerika’da 292 Lt iken ülkemizde ise 146 litredir.

Çiğ süt fiyatlarındaki durgunluğa karşın tüketici süt ve süt ürünlerini pahalıya tüketmektedir. Ülkemiz etrafındaki savaşlar sebebi ile talep daralması olmuş süt ve süt ürünleri ihracatı yok denilecek kadar azalmıştır. Buna karşın yem maliyetleri artmıştır. Yemdeki fiyat artışına karşın süt fiyatlarında yapılacağı söylenen artışlar gerçekleşmemiştir.

Her yaş grubunda tüketilmesi önerilen sütün, gereği kadar tüketilmesinin sebeplerinden biri de bilgi kirliliğidir. Başta büyük şehirler olmak üzere satışı yasak olan sokak sütü sorununa çözüm bulunamamaktadır.

Güvenli, kaliteli süt için devlet çiğ süt tebliği çıkarmış fakat birçok belirsizlikleri de içinde barındırmaktadır. Uygun fiyatlarda süt için, devlet tarafından müdahale kurumları kurulmuş, ancak süt üreticisinin sütünü belli fiyatın altında satmaması konusunda yetersiz kalmıştır. Okul sütü ve benzeri projeler zamanında uygulanmamıştır.

Tüketiciye süt ve süt ürünlerinin özelliklerinin ve faydalarının anlatılacağı bilgilendirme programları yapılmalıdır. Anlık uygulanan politikalar sorunu çözmemekte, sadece katlanılabilir hala getirmektedir.

Süt üreticisinin hak ettiği geliri alarak refahını arttıracağı, en temel gıda ürünümüz olan sütün uygun fiyatlarla güvenli tüketileceği ortamı yaratmak hepimizin ortak düşüncesi ve gayretiyle olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle MALKARA SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ olarak, tüm üretici ve tüketicilerimizin “1 HAZİRAN, DÜNYA SÜT GÜNÜNÜ” kutluyoruz.

YILMAZ MOBİLYA - 6 AYLIK

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu tahliye edildiÖnceki Haber

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu tah...

Koyun Keçi Desteklemeleri Hesaplara Yatmaya BaşladıSonraki Haber

Koyun Keçi Desteklemeleri Hesaplara Yatm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!