MALTAY
REKLAM_ALANI_485X250_HABER_İÇİ

Yüceer: ‘Kadın-erkek eşitliğine inanmayanlar kadına şiddeti önleyemez’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yüceer: ‘Kadın-erkek eşitliğine inanmayanlar kadına şiddeti önleyemez’
ÖMÜRCAN -PEYNİR HELVASI (31.01.2021-31.01.2022)
Abone ol
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Kadına sadece aile içinde yer tanıyan ayrımcı anlayışın şiddeti önleyemeyeceğini belirten Yüceer, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanunu’nun eksiksiz bir şekilde uygulanması çağrısı yaptı. 

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, toplumun yarısını oluşturan kadınların eşitlik ve adalet talep ettiğini vurguladı. 

Türkiye’de kadınların içine sıkıştırıldırıldıkları şiddet cenderesinin, çalışma hayatından eğitime kadar her alanda karşılaştıkları sorunların tartışılmasına olanak dahi vermediğini dile getiren Yüceer, “Bugün bizler ‘Yaşamak istiyoruz, kadına şiddet son bulsun’ diyen kadınlara polis saldırısını konuşuyoruz. Çocuk istismarcılarını cesaretlendirecek af düzenlemelerini konuşuyoruz. Sanki Türkiye’de kadınlar her alanda eşitmiş gibi, her türlü sorun bitmiş gibi nafaka hakkının budanmasını konuşuyoruz. Utanç verici bir durum” ifadelerini kullandı. 

BİR ARPA BOYU YOL KATEDEMEDİK

Yüceer, “Oysa ki elimizde kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair yol gösterici özelliği olan bir belge var, İstanbul Sözleşmesi var. Şiddetle mücadele için çok güçlü bir yasamız var. Bunlara rağmen kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri hız kesmeden, can yakıcı bir boyutta devam ediyor. Niye böyle? Çünkü kadına yönelik ayrımcılık ve çağdışı anlayış hâlâ devam ediyor” diye konuştu. 

İstanbul Sözleşmesi’nin izleme mekanizması olan GREVIO şiddeti önlemek için Türkiye’ye ne öneriyorsa, iktidarın tam tersini yaptığını belirten Yüceer,  “Anlaşılan o ki kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda, kadın sorunları konusunda bir arpa boyu yol katedemediğimiz görünmesin isteniyor” dedi. 

‘SÖZLEŞME AİLEYE KARŞI DEĞİL ŞİDDETE KARŞI’

GREVIO, “Toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren söylemlerle mücadele edilmesi gerekiyor” derken, iktidarın en tepesindeki isimlerin ısrarla “kadın ile erkeğin eşit olamayacağı” yönünde açıklamalar yapmasını eleştiren Yüceer, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının kalkınma planı ve bakanlık programlarından çıkarıldığını hatırlattı. 

Yüceer, iktidara yakın medyanın İstanbul Sözleşmesi’ni “aile kurumuna saldırı” olarak gösterme çabasına tepki gösterdi. “İstanbul Sözleşmesi karşı olduğu aile değil, şiddettir. Bunu anlamamız gerekir” dedi. 

‘KADINLAR MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEK’

Bu ayrımcı anlayışla kadına yönelik şiddetin önlemeyeceğini belirten Yüceer, şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanunu’nun gereklerinin derhal hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. 

Yüceer, “Biz kadınlar eşitliğin ve adaletin sağlandığı, ekmek ve hürriyet günleri için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Eşit ve özgür bir dünya için yaşasın kadınlar” diye konuştu. 

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Koronavirüse karşı dezenfekte ilaçlamasına büyük talepÖnceki Haber

Koronavirüse karşı dezenfekte ilaçlaması...

Kardeş Oda OldularSonraki Haber

Kardeş Oda Oldular

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!