WHATSAPP İHBAR HATTI
REKLAM ALANI - BOŞ 1
REKLAM ALANI - BOŞ 2
MALTAY
KÖFTECİ MUSTAFA

Gökhan Şentürk: “Kızma Kadir Başkan, Vatandaşın Çeşme Yalağında Banyo Yapıyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gökhan Şentürk: “Kızma Kadir Başkan, Vatandaşın Çeşme Yalağında Banyo Yapıyor”
AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, gündeme dair açıklamalarda bulundu
YILMAZ MOBİLYA

AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Düzenlenen basın toplantısına; AK Parti Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Kamil Kocaağalar, AK Parti Malkara Sosyal Politikalar Başkanı Recep Şenol ve AK Parti Malkara Belediye Meclis Üyesi Hasan Efe de katıldı.

“MALKARA BELEDİYESİ’NİN SGK BORÇLARI HER SENE BÜYÜYOR”

Toplantıda konuşan AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, Belediye Meclisi toplantısı gündemindeki konuları ele alarak; “Yem Fabrikası, mülkü Malkara Belediyesi’nde ama işletme hakkı Büyükşehir’de olan bir sistemle çalışıyor. Şu an da 1 yıllık sözleşme yapma yetkisini Ulaş Yurdakul başkana verdik oy birliği ile. SGK ile olan arsa takasında da AK Parti grubu olarak biz tekrar ‘Evet’ vereceğiz. Bunun da sebebi, bu arsaların tekrar devlete geçmesini istiyoruz. Dışarda satış yoluyla değil de devlete kalmasını ve devletin bir kuruma ihtiyacı olduğu zaman buradan devam edilmesi yolunda böyle bir karar aldık. Şu anda Malkara Belediyesi’nin SGK’ya olan borcu 25 milyon TL. Bu borç karşılığında Malkara Belediyesi tarafından SGK’ya 4 arsa veriliyor. Bunlardan bir tanesi Kültür Sarayı’nın yıkıldığı arsa. İkincisi Çevre Yolu üzerinde Anadolu Lisesi’nin üzerinde bir arsa. Gülbaba’nın arkasındaki şu anda köy minibüslerinin bir zamanlar kalkış yaptığı arsa. Bir de Gazibey Mahallesi’nde bir arsa var. 4 parça yerin verilmesi konusunda SGK onlara bir teklif sunmuş. SGK bu arsalar için fiyat tespiti yapmış ve bunun üzerinden de onlara bir rakam vermiş. Bu verilen rakam karşılığında da Belediye yetki aldı şu anda bu takas konusunda. Biz de ‘Evet’ oyu verdik. Çünkü bir Sağlık Ocağı lazım oluyor, arsa arıyoruz. Cami yeri lazım oluyor, Kültür Sarayı yeri lazım oluyor arsa arıyoruz. Yerimiz devlette kalsın istedik ve böyle bir karar aldık meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte. Bu arsaların bedeli 25 milyonu kapatmıyor tabi. 4 arsamızın rakamı 8 milyon TL gibi bir rakam ediyor. SGK borçları her sene de büyüyor. Yani bir şekilde Belediye’nin borçlar hanesine geliyoruz” dedi.

“15-20 KÖYDE İÇME SUYU YOK”

Malkara’da son dönemde yaşanan su problemine de değinen Gökhan Şentürk; “Biliyorsunuz Malkara’da son zamanların en kötü susuzluk dönemi yaşanıyor. İçme suyunun olmaması çok kötü. Şu anda Malkara’nın 15-20 köyünde içme suyu yok. Bu TESKİ’nin sorunu, Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu. Bunun Malkara Belediyesi ile alakası yok. 6 yıldan beri Büyükşehir, TESKİ’ye dair, Malkara’ya dair içme suyuyla ilgili hiçbir şey yapmadı. Her yıl daha kötüye gidiyor. Kaynak bulmaları gerekiyor. Kuyu yapabilir, içme suyu göleti açabilir, irsaliye hatlarındaki kayıp kaçağı engelleyebilir. Şu anda aldığımız bilgilere göre yüzde 50 kayıp kaçaktan bahsediyoruz. Suyla siyaset olur mu? Bence olmaz. Ama ben şu anda gecede en az 15-20 telefon alıyorum arkadaşlar. Bizim elimizde TESKİ’ye bir yaptırım gücü yok. Biz sadece halkımızın sorunlarını dinlemekle yükümlüyüz. TESKİ, suyu satıyor para alıyor. İrsaliye hattının değişmesi gerekiyor ama 6 yıl sonunda değil. Bunun şu ana kadar yapılması gerekiyordu. Malkara içindeki yeni hattımız dahi devreye girmedi. Bir sürü yerde patlak boru var. Çoğu kaldırımların taşları sökük, çukurlar duruyor. Bizim anlatmak istediğimiz, bunlar zaten yapılması gereken zaruri hizmetler. Belediyeciyseniz, belediyeyi kazandıysanız bunu sağlamak zorundasınız. Biz buradan Kadir Başkan’a sesleniyoruz. Bunlarla ilgili bize kızmasına gerek yok, biz eleştirmek zorundayız. Bugün 15 gün kendi evindeki suyun akmadığını düşünsün. Biz bunları dile getirmeyelim mi? Biz burada olmayan bir şeyi mi söylüyoruz? Bunlara çözüm üretilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“ULAŞ YURDAKUL, PAZAR YERİ İÇİN BİZDEN DESTEK İSTİYOR”

Malkara’nın tamamlanamayan Pazar Yeri projesi ve diğer yatırımlara da değinen Şentürk; “Belediye Başkanımız Ulaş Yurdakul, Pazar Yeri ile ilgili bizden destek istiyor. Bitirilmesi ile ilgili bizden destek istiyor. Biz biliyorsunuz en başından beri Pazar Yeri projesine karşıydık. Çok büyük ve çok gerekli mi diye tartıştığımız bir projeydi. Çok rakamsal olarak büyüktü. Malkara’nın kendi başına bu projenin altından kalkamayacağını biliyorduk. Geldiğimiz noktada da bizi çok haksız çıkarmadı. Ama şu anda bu bina yapıldı ve bir şekilde buraya kadar geldi. Bu binanın böyle atıl durumda kalmaması gerekiyor. Bu bizi üzer. Şu anki yerin böyle kalmasına gönlümüz razı değil. Yapılmış bir işin bitmesi gerekiyor. Oradaki konuyu tartışacağız. O bina sadece Pazar Yeri olarak düşünülüyorsa çok fuzuli bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Geçen günkü toplantıda meclis üyeleriyle biz de konuştuk. Biz de bir şeyler katalım bu projeye madem, bir şeylere evirelim. Eski hastane binası 1 yıl atıl halde kaldı ve ne hale geldi, talan oldu, çöp oldu. Bu projenin tamamlanması için bizim tahminimize göre 17 milyon TL gibi bir kaynak gerekiyor. Kadir Başkan’a bize Kombine Tesisi’ne gerek yok, bize bir mezbaha yapın dememize rağmen çok ciddi bir tesis yapıldı. Ama sonuç yine dediğimiz yere geldi” dedi.

“TESİS YATIRIMLARININ SON DURUMU”

Malkara’ya yapılacak olan tesis yatırımlarına ilişkin bilgiler de veren Gökhan Şentürk; “Bizim başlattığımız yatırımlar açısında Gençlik Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu ve eski hastanemizin yıkımı konuları var. Gençlik Merkezi ile her yer hazır. Ama oranın zamanında bir yeşil alana dönüşü var. Halısahanın hemen yanında. Buraya Gençlik Merkezi yapılacak. Bu yatırımı da burada uzun süre işletmecilik yapan, artık ne beklentisi varda engellemek isteyen bir arkadaşımız var. Bunu da bütün halkımıza şikayet olarak söylüyorum. Eğer orası gecikirse de bu arkadaşa hesabını sormaları gerektiğini düşünüyorum. Malkara’nın Gençlik Merkezi projesini engellemek, baltalamak isteyen bir arkadaş var orada. Devletin ekmeğini yemiş, devletin tesisini kiralamış, devlete meydan okuyan bir kişi var. Bu kişinin de astsubay olduğunu duydum ben çok üzülerek. Herkes hakkında bir sürü iftiralar atıyor. Ben Malkara halkının kendisine gerekli cevabı verebileceğini düşünüyorum. Olimpik Havuzla ilgili hiçbir sorun yok. Kısmet olursa ilk ona başlanacak. Bütün her şeyi bitti. Projesi yapıldı, ödeneği kasada duruyor. Önümüzdeki aylar içerisinde başlanması bekleniyor. Sağlamtaş’a da suni çim stat yapıyoruz. Onun da yer teslimi yapılıyor şu anda. Eski hastanemizin yıkımı başladı. Kısmet olursa Eylül ayı sonuna kadar bitirecekler. Burası, İlçe Tarım Müdürlüğü, Tapu Kadastro Müdürlüğü ve bir de boş alan olarak planlanıyor. Adliye Sarayı’mız da yapılıyor. Şu anda ihale aşamasında. Eski Cezaevi’nin olduğu yere yapılacak. Orada güzel bir temel atma töreni olacak inşallah” dedi.

“MALKARA’NIN FESTİVALİNİN OLMASI GEREKİYOR”

Malkara’nın gelişimi için yapılması gerekenleri anlatan Gökhan Şentürk; “Malkara’dan insanlar, Tekirdağ’a gidiyorlar. Malkara’nın Tekirdağ’dan neyi noksan? Memurlar geliyorlar, Keşan’da, Tekirdağ’da ev tutuyorlar. Biz neden onlara istediklerini veremiyoruz? Malkara’yı büyütmemiz lazım. Bir şeyler kazandırmamız lazım. 2019 yerel seçimlerinde ben tanıtım konuşmalarını yaparken, CHP grubu beni ‘Panayırcı Başkan’ olarak lanse etti. Ben çünkü Panayır lafını çok dile doladım. Malkara’nın bir panayırı vardı. Malkara’da insanlar o gün o panayırda eğleniyorlardı. Konserler, toplu sünnet şölenleri yapılıyordu. Bir sürü etkinlik gerçekleştiriliyordu. 77 mahallenin merkeze gelmesi için bir sebepti. Şimdi ben soruyorum; 6 yıldan beri neden Malkara’da bir tane etkinlik yapılmıyor? Malkara’da bu kadar coğrafi işaret, bu kadar ürün varken neden kullanmıyorsunuz? Malkara’da bugün iddia ediyorum, klasik peynir üreticilerimizin hepsi Türkiye’deki bütün klasik peynircilerden daha iyi. Biz neden peynir festivali yapmayalım? Şu anda çok üzülerek söylüyorum, geçen gün Kaanlar’daydım. 480 ton su, her gün taşıma ile fabrikasına getiriyor. Bugün OSB’de sular kesilmiş. Başkanım ne olur bize birkaç tane tanker bulabilir misiniz diyorlar. Nasıl olacak bu iş? Festivali yapmakla yükümlü olan kişi Belediye’dir, yerel yönetimlerdir. Bunun önünü hazırlamamız lazım. Malkara gibi siyaseti çok güçlü bir ilçenin festivali olması gerekiyor. Sosyal belediyecilik lafla değil. Bunun altını nasıl dolduracaksınız?” diye konuştu.

“KONGRE TARİHİ”

AK Parti Malkara İlçe Kongresi için tarih veren Gökhan Şentürk; “Kısmetse 12 Eylül’de kongremiz var. Demokrasinin temel taşı olan siyasi partilerin kapatıldığı bir tarih aslında. Benim için o tarihte kongre yapmak bana onur ve gurur verir. 12 Eylül’de sindirilmiş, dur diyemeyen bir halkımız vardı. Ama 15 Temmuz’da bu halk, ‘durun kardeşim, bu memlekette son söz benimdir’ dedi” diye konuştu.

“KIZMA KADİR BAŞKAN!”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Malkara’ya yaptığı yatırımların durumuna da değinen Gökhan Şentürk; “Terminal binası, Et Kombine Tesisi, Aile Yaşam Merkezi ve bir de cadde yapıldı. Terminal binasını kullanabiliyor muyuz? Çok iyi oldu Malkara’ya diyebilir miyiz? Gece in cin top oynuyor. Bir tane ışık yanıyor. Kombine Tesis, yapıldı Allah razı olsun. 27 milyona değil de 5-6 milyona bir mezbaha yapılsa bizim sorunumuz giderilmez miydi? Şu anda burayı doğru düzgün çalıştıramıyoruz. OSB’yi Malkara’yı güçlendirmesi için yaptık. OSB’de su olmazsa, hangi işletmeci gelip buradan arsa alır? Beni akşam Gözsüz’den arkadaşım arıyor. Şu anda çeşme yalağındayım banyo yapıyorum başkanım, dedi. Seni arama gereği hissettim dedi, saat 1’di. 15 günden beri suyumuz akmıyor, artık dayanacak gücüm kalmadı, dedi. Ben demiyorum. Kadir abi kızacak bana. Kızma Kadir Başkan! Ben demiyorum, Gözsüz’de sana oy veren vatandaşın diyor. Biz iletmekle yükümlüyüz. Eğer söylediklerimde yanlış bir kelime söylediysem, söyleyin özür de dileriz. Artık insanlar bıkmış durumda. Biz bir şeyler iyi olsun istiyoruz. Yıkıcı, kırıcı siyaset yerine birlik beraberlik içerisinde ilerleyecek siyaset yapmaya çalışıyoruz. Tabi ki sorunları dinleyeceğiz” dedi.

HASAN EFE: “15 MİLYON TL NEREDE?”

Toplantıda konuşan AK Parti Malkara Belediye Meclis Üyesi Hasan Efe ise Malkara Belediyesi’nin borçlarına değinerek; “2019 yılı sonu itibariyle Malkara Belediyesi’nin 57 milyon TL borcu var. Gökhan Başkanla, Temmuz’da bir basın açıklaması yapmıştık. Malkara Belediyesi’nin 73 milyon borcu var demiştik. Ulaş Yurdakul bize bir cevap yazmıştı. Şöyle bir açıklama yapmıştı. Malkara Belediyesi’nin 45 milyon TL borcu ve 24 milyon TL alacağı olduğunu söyledi. Biz bazı şeyleri biliyoruz ama konuşmak da istemiyoruz. Malkara iyi bir yere gelsin istiyoruz. Ben şunu sormak istiyorum. 2019 sonu itibariyle biz borçları gördük. Sen 2019 sonu itibariyle 76 milyon parayı nereye harcadın? Bize verdiği beyanda Malkara Belediyesi’nin 24 milyon TL alacağı olduğunu söyledi. Bize gelen veriler 9 milyon TL. Geri kalan 15 milyon TL nerede acaba? Bunun cevabını özellikle Ulaş Yurdakul’dan istiyorum” dedi.

Durgunlar Danışmanlık & Veteriner Kliniği

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tekirdağ'da, Tarım ve Teknoloji Fuarı açıldıÖnceki Haber

Tekirdağ'da, Tarım ve Teknoloji Fuarı aç...

Tarihi Metropolit Evi, Kültür Merkezi oluyorSonraki Haber

Tarihi Metropolit Evi, Kültür Merkezi ol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!