15 Kasım 2019, Cuma

Yağlı Tohumlar Başkanı Özkan; Üreticilerimizin Sorunlarını Dile Getirmekle Yükümlüyüz

Yağlı Tohumlar Başkanı Özkan; Üreticilerimizin Sorunlarını Dile Getirmekle Yükümlüyüz

Yapılan yazılı açıklamada; Bölgemizin en önemli tarım ürünlerinden biri olan ayçiçeği hasadı son günlerde başlamış olmakla beraber, tüm bu zor şartlarda aylarca emek verip hasat yapacak olan üreticimize bereketli bir hasat dönemi geçirmesini diliyorum.

Özellikle son yıllarda zor ve belirsizliklerle dolu genel ve bölgesel tarım politikaları ile birlikte sıkıntılı günler geçiren üreticilerimizin sıkıntılarını yayınladıklarını toplu basın açıklaması ile dile getiren Edirne Ziraat odası, İpsala Ziraat Odası, Lalapaşa Ziraat Odası, Havsa Ziraat Odası, Uzunköprü Ziraat Odası, Meriç Ziraat Odası ve Enez Ziraat Odasına teşekkürü bir borç bilirim. Malkara Yağlı Tohumlar başkanı olarak üreticilerimizin bizlere verdiği görev ve sorumlulukları yerine getirirken çiftçimizin menfaatini öncelik olarak benimsemeli ve üreticimizin sorunlarını en yüksek mercilerde dile getirmekle yükümlüyüz. Tüm STK’ları, Ziraat Odalarını ve çiftçi kuruluşlarını “birlikten kuvvet doğar” mantığı ile bu hasat sezonunda açıklanan fiyatların haksız rekabetine tepki göstermeye davet ediyorum. Malkara yağlı Tohumlar olarak da üreticimizi tatmin etmeyecek fiyat açıklamalarının düzeltilip fiyatların 2.800 TL olarak açıklanmasını, pirim desteklerinin de 40 kuruştan 80 kuruşa yükseltilmesini talep ediyoruz.

“Birlikten kuvvet doğar” demişken. Bağlı bulunduğumuz, 48 kooperatiften oluşan ve Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşlarından biri olan Trakya Birliğin olan gelişmelerden, hasat döneminden, açıklanan fiyatlardan, Tarım ve Orman Bakanının fiyat açıklamasından haberdar olmadığını, ya da önemsemediğini veyahut üreticimizi kale almadığını görmekteyiz. Eğer gerçekten liyakat ile yönetilen bir kurum olsaydı tüm bu gelişmeler karşısında bir açıklama yaparlardı. Trakya Birlik internet sayfasına girdiğinizde mevcut duyurulara bakarsanız en son Temmuz ayı kutlama mesajlarını görürsünüz. Hasat döneminin başladığı ve üreticimizin tüm yıl boyunca dört gözle beklediği bu dönemde bu pervasızlığı göstermek, binlerce üyesi olan atalarımızdan yadigâr bu kuruma yakışmamaktadır.

Türkiye’nin yağ ithalatı, petrolden sonraki en önemli ithalat sınıflarından birini oluşturmaktadır. Artan yağ, gübre, ilaç, mazot, fiyatları karşısında Bakanlıktan gelen fiyat açıklaması üreticimizi dar boğaza sokmaktadır. Üreticimizde her zaman sanayici ile çiftçi arasında tampon oluşturmayı ve üreticimizin haklarını savunmasını istediği Trakya Birlikten bir tepki ve bir açıklama beklemektedir. Sahip çıkılmayan Ayçiçek üretici gün geçtikte ürün ekim alanlarını azaltmaktadır. Bu durum ülkemizin ithalat açığının gelecekte daha da çok artacağı anlamına gelmektedir.

Yeni seçilen Trakya Birlik Yönetim Kurulu ilk ciddi uygulaması olacak olan bu Ayçiçek hasadı döneminde sınıfta kalmış hatta ellerinden fiyat açıklama yetkisi bile alınmıştır. Bu keyfi yönetim anlayışının sonuçlarını zamanla daha acı bir şekilde göreceğiz ama en üzücüsü ise bu liyakatsiz keyfi yönetim anlayışının bedelini Ayçiçek üreticisinin ödeyecek olmasıdır.

Şahsım adına Trakya Birliğin yanlış ve adaletsiz bir şekilde yönetildiğine yönelik yıllarca dile getirmiş olduğum açıklamaların her zaman arkasında durdum. Keşke ben yanılmış olsaydım. Fakat bugün görüyoruz ki bizler gibi sorunları dile getiren tüm üretici arkadaşlarımız haklı çıkmış durumdalar. Bu yıl yine 3 kooperatif zarar etti, geçen yıl 6 kooperatifin mallarına el koydular, Genel kurulda 76 kuruş olarak dağıtılmasını teklif ettiğimiz kar paylarını baskı ile 38 kuruştan kabul ettirdiler. Trakya Birlik yönetimine tavsiyemiz artık yüzünü üreticimize dönmesi, üreticimizin menfaatleri için çalışmasıdır. Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı olarak başladığım sözlerimi, bir Ayçiçek üreticisi, ekmeğini topraktan kazanan bir çiftçi olarak noktalıyorum. Üreticimizin Ayçiçek hasadının bereketli geçmesini diliyorum.

Erdi Kuru

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık