Şehir İçi Trafik Karmaşası Nasıl Çözümlenecek?

Günümüzde, hemen hemen tüm il ve ilçelerde araç sayısının fazlalığı şehir içi trafik sıkışıklığına neden olurken park sorununu da beraberinde getirmektedir.

Özellikle, şehir içi otoparklar artık ihtiyacı karşılayamamakta, bu nedenle de pek çok sürücü ve araç sahipleri geçici bir süre için bile olsa araçlarını uygunsuz yerlere ya da cadde ve sokakların her iki tarafına park ederek trafik düzenini bozmaktadır.

Geçtiğimiz gün bir haber dönüşü Taksi – Dolmuş aracı ile ilçemiz Gazibey Mahallesi Yeni Yol Sokağı’ndan Şehir Parkı istikametinde ilerlerken sağlı sollu park eden araçlar yüzünden zorlukla geçebildik. Verdiğim örnek aslında gerçekte yaşananların sadece bir tanesi…

Trafik de acil hasta taşıyan ve geçiş üstünlüğüne sahip bir araç da olabilir. Yetkililer artık bu soruna çözüm üretmeli!.. Bunun için bir şeyler yapıp, gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır.

Örneğin, yeni otopark alanları yaratılmalı, insanlar otopark sorunu yaşamamalıdır. Hem doğrusunu söylemek gerekirse bu sorunu biraz da kendimiz yaratıyoruz, gibi geliyor. Çoğumuz şehir içinde toplu taşıma aracı minibüsler yerine kendi özel araçlarımızı kullanmayı tercih ediyoruz.

Hiçbirimiz bu konuda fedakarlık yapmıyor, aksine işi daha da zora sokuyoruz.

Öte yandan, araç sahipleri park yasağı olan yerlerde araçlarını park ederek trafik akışını engellememeli ve de araçlarını boş buldukları yere park etme yarışından vazgeçmelidir. Bir anlamda, öncelikle kendimizi disiplin altına almalıyız.

Ardından düzen zaten kendiliğinden gelecektir.