LGS SINAVINA BİR KALA

LGS SINAVINA BİR KALA

LGS sınavına bir gün kala öğrencilerimiz evde çalışarak hazırlıklarını tamamladılar. Bu yıl tüm dünya da olduğu gibi bizde de her şeyi ile farklı bir yıl oldu. Sınav sistemleri değişti, çocuklarımız, öğrencilerimiz evde online çalışmayı öğrendiler; hatta anne babalar evde öğretmen olmayı çocukları bu süreçte idare etmeyi öğrendiler. Hiç unutmuyorum Çanakkale’de sınıf öğretmeni ve aynı zamanda İngilizce öğretmeni olduğum sınıfımda bir veli bana ‘Hocam öğretmen olmak ne kadar zormuş, çocukları evde tutamıyorum. Şimdi size saygım çok daha arttı diyerek bu sureci bana samimiyetle ifade etmişti.

Yukarıda belirttiğim gibi sınava bir gün kaldı ve İngilizce dersinde - Friendship, Teen life, cooking, communication ve internet konularından toplam 10 soru sorulacak. Peki nasıl sorularla karışılacağız?

Bu yıl kanaatimce kelimelerin eş anlamları, zıt anlamları ön plana çıkacak. Diyaloglarda kalıplar ön planda olacak ve cevapları eş anlamıyla bulmak gerekecek. Günlük hayata yönelik kalıpları iyi bilmek ve soruya uyarlamak gerekecek. Öte yandan uzun metinlerde önce soruyu okumak size zaman kazandıracaktır.

Siz sevgili gençler sınavda özellikle sorudaki vardır/ yoktur/değildir/farklıdır gibi ifadeleri önemseyin. Yapamadığınız sınav üzerinde çok durmayın, Özellikle İngilizce son saate kaldığı için daha dikkatli olmanızda fayda var. Yapamadığınız soruları atlayınız ve soruları bitirdikten sonra bir tur daha yapınız.

Bu yılın farklı bir yıl olduğunu unutmayın ve daha dikkatli olmanız gerektiğini asla unutmayınız. Her yanlış soru sizin için cok önemli bir eksi olacağını hatırlayınız.

Kaleminiz güçlü olsun sevgili gençler. Hepinize sonsuz başarılar.