KOMPLEKS

Kelime anlamı karışıklık anlamına gelir. Ancak toplumda, günlük hayatta psikolojik-sosyolojik anlamda kullandığımız zaman kişinin ruhsal yaşantısını etkileyen düşünce karışıklıklarıdır.

Ben bir anlamda felsefi olacak yazımı komplekse dayalı karışıklığı, politikacılarımız üzerinden değerlendirip hem ironi yapmak hem de neler yaparak halkın kafalarını nasıl karıştırdıklarını anlatmaya çalışacağım. Siz okuyucular; uygularken, uyarlarken veya birine yakıştırırken istediğiniz anlama çekebilirsiniz. Toplumunda herkese nasıl uyarladığını göreceksiniz.

Aşağılık ve üstünlük kompleksleri var. Aslında ikisi de bir yerde ayni anlama geliyor. Ben açacağım siz anlayacaksınız. Biz kendimizi değerlendirirken aşağıda veya yukarda, artı veya eksi komplekslerimiz  olarak değerlendiririz. Bu duygular aslında “ insanlığın sahip olduğu tüm gelişmelerin yansımasıdır”.  Bilimsel olarak tanımlarsak, bilim bile ancak insanların kendi bilgisizliğini kabul ettiğinde ve geleceği görme ihtiyacını hissettiğinde bu duygu ortaya çıkmaktadır. İçinde bulunduğu durumu-çıkmazı iyileştirme, dünya hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ve dünyayı istediği gibi kontrol edebilme çabaları sonucu ortaya çıkan bir özelliktir. İşte bu aşağılık duygusu-kompleksidir.

Aslında insan kültürlerinin hepsinde aşağılık veya üstünlük duygularının temelde var olduğu görülmektedir. Aşağılık duyguları, insanın kendi etrafında ki daha güçsüz ve daha küçük olduğunu fark ettiği çok küçük yaşlarda başlar. Hatta çocukluk yaşlarında başladığını bilimsel olarak biliyoruz. Şimdiçocukluk yaşı ile insanları yönetmeye kalkarsanız; büyüklerin daha çok bilenlerin, bilginin baskısı altında kalırsanız durum daha da vahimleşiyor. Aşağılık, karışıklık, karmaşıklık duyguları havada uçuşmaya başlıyor.

Diğer taraftan aşağılık kompleksi yokmuş gibi davranan insanlar! Bu pozisyonun yanıtını “Üstünlük kompleksi” denilen durumla açıklamaya kalkıyorlar ki burada kişi sosyal ilgi yoksunu olup yanlış bir önemlilik duygusuna kapılmaktadır. Aslında bu kompleks ise sahip insanların kendilerini aşağılık hissettiklerinin sinyalini verdiğini, davranışları ile problemlerinden hatalarından kaçmakta olduklarını söyleyebiliriz. Bir anlamda girişte bahsettiğim gibi aşağılık duygusunu hissedenler öyle ya da böyle üstünlük kompleksine sahip olmaktalar. Üstünlük kompleksinin  doğal dışa vurumunu  övünme veya gösteriş yapma şeklinde görüyoruz. Ben şahsen çok üzülüyorum. İnsanlarımız için onların: Anlayamadıkları için eğitildiklerini, göremedikleri için kendilerini büyütmeye çalıştıklarını ve aslında  kendilerinin yardıma muhtaç olduklarını söylemek isterim.

Maalesef bu tipler aramızda çoklar. Konuşuyorlar gitsin. Üzüntüm onların seline katılanlar için. Ülke yangın yeri herkes yanıyor. Birlik olmak komplekssiz olmak zamanı…