Evde Kal! Hem Kendini Hem Toplumu Koru!

Evde Kal! Hem Kendini Hem Toplumu Koru!

Her Gün malum Koronavirüs Vaka sayısı iki kat Artıyor!!! Maalesef bu sebeple vefat edenlerin sayısı da...

Küçük bir gözlemimden bahsetmek istiyorum. İşten dönerken bakıyorum da parklar, kümelenmiş sohbet eden gençler ve Çocuklarla dolu. Çarşı pazar fıkır fıkır... Yaşlılar, teyzeler, amcalar baş başa vermişler geziyorlar, gençlere baksan el ele tutuşanlar, her gün birbirini görse de adettendir deyip tokalaşıp sarılmalar kucaklaşmalar. Kahvehaneler kapalı ama belli merkezlerin önü muhabbeti koyulaştırmış insanlarla dolu sanki afet toplanma bölgesi gibi.  İşçi servis araçları denk geliyor; yan yana, yanak yanağa, hınca hınç yani hiç de izole olmuş bir toplum görüntümüz yok gibi görünüyor.

Nasıl olacak bu tedbir işi?

Allah rızası için, artık kendimize gelelim ne olması lazım daha...

Bir de şöyle bir durum var? Bazı yiğidolar sanki bölgenin sahibi edasıyla bağrı açık mağrur bir havada dolaşıyor ve ''Bana bir şey olmaz'' deyip sosyal yaşamındaki istikrarını maşallah! Sürdürüyor…  Ama taşıyıcı olup bir başkasına bulaştırma ihtimalinin vebalini düşünmüyor.

Bu işin sonu zorlayıcı tedbirlere gidiyor.

Bizim yapamadığımız şeyi, Devlet kontrollü olarak Sokağa Çıkmayı Yasaklayarak yapsa yeridir.

65 yaş üzerine 21 Mart itibarı ile getirilen kısıtlama anlatmak istediğimiz şeylerin çözümüne yönelik güzel bir adımdır. Bu kapsamda işe gitmesi gerekenler için de elbet mağdur edilmeyecekleri bir çözüm olacaktır. Onları da bu durumda, devlet: ''evden çıkamasın" işveren de: "gelmezsen ücret vermem veya isten çıkartırım" mağduriyetlerinde bırakmamak gerekmektedir.

Lütfen! Yetkililerin uyarılarını dikkate alalım. Evde Kalalım! Aciliyet yoksa çıkmayalım!

Koronavirüs danışma hattından Alo 184'ü arayarak hastaneye gelmeden şüphelendiğiniz belirtiler varsa danışıp yönlendirme alalım.

Acil bir durum varsa 112'yi arayalım.

Nihayetinde tüm tedbir ve yapılacaklarla ilgili Sağlık Bakanlığınca yapılan resmi açıklamaları takip edelim.

Bu bir Yaşam savaşı...

Gözümüzün gördüğü şeyden korkmayan bir Milletiz eyvallah! ama bu durum çok tehlikeli! Öyle ki: Topluluğun olduğu her an, her şey, herkes görünmeyen fark edilemeyen gizli bir düşman gibi. Aslında iyi tarafından bakarsak, hep şikâyet ettiğimiz bir durum olan çoluk çocuk ailece görüşemiyoruz vakit geçiremiyoruz seklinde bahanemizi ortadan kaldıracak bir fırsat. Ayrıca kitap okumak, sohbet etmek, belki de aile ilişkilerini formatlayacak veya onaracak zamanı da elde etmiş olacağız. Çıkmak zorunda olanlar, ise gitmesi gerekenler vs.. Onlara su anki tedbirler kapsamında denilecek bir şey yok. Fakat Sağlık her şeyin başı olduğu için en azından iki üç hafta olması gereken ne kadar katı da olsa tedbir varsa alınmasında fayda vardır.

''Ben virüs mirüs göremiyorum bence yok öyle bir şey, bu bir oyun'' veya ''Ben dini bütün bir insanım bana bir şey olmaz'' diyen bir insana artık: ''lütfen evde kal'' demek çok da bir şey ifade etmeyecektir. Bunları da sosyal medyada maalesef gördük. Keza fırsatçıları da...

Dinimiz, temizliğe verdiği önem kadar Akıl ve bilimi de ön planda tutan evrensel bir dindir. İbadet ve dua ile birlikte fiili dua olan bize bahsedilen aklı, bilimin ışığında araştırmak çalışmak ve tedbirler almak için kullanmalıyız. İnsana ve topluma faydalı olacak her türlü çalışma fiili dua olacağından, sonrasını Allaha havale etmek yani tevekkül, esas olandır. Nitekim bu salgın da insanlığın çoğu sınavda sınıfta kaldığı gibi bir sınav ve derstir. Öncesinde ve sonrasında ödevleri çalışmaları ve bazı şartları vardır. Sakin kalarak ama önemseyerek alınan tedbirlere uymak ve uygulamak bize düşen görevdir. Aslında milletçe bize verilen görev o kadar basit ki. Bu yasam savaşında, bu vatan için sosyal izole dediğimiz sadece evde kalmak, hepsi bu. Zorunlu haller istisna tabi.

Evde Kal Türkiye!

Özetle, çok beğendiğim bir paylaşım olan ''can sıkıntısı, solunum sıkıntısından iyidir'' Mantığıyla toplum yararına Biraz daha Zorlayıcı tedbirler alınmasında fayda olacaktır diye düşünüyorum.

Önce tedbir!! sonra tevekkül

Allah! bu salgından ve sıkıntılardan ülkemizi ve dunya masumlarını korusun.