Eskimeyen Yeni Yıl!

Yeni yıl!    Yeni umutlar, yeni sevinçler, yeni hüzünler yeni… sonu gelmez beklentiler, derken sonsuz düşler...

Aslında takvim olarak yeni bir yıla girmiş olmak mı?  Yoksa geride bıraktığımız biriken anılar ve yaşanmışlıklar mı bize daha çok tesir ediyor? diye sorsak sanırım, içimizden bir ses ikisi de diye fısıldayacaktır.  İyi de olsa, kötü de olsa, yeni bir yıla iyi dileklerle girersin ama çoğu zaman iyilere mazhar olamadan sürekli yeni umutlarla döngüyü tamamlamaya çalışırsın. Bunun adı da kısmet olur.

Her anlamda zorlu bir hayat mücadelesi ile geçen bir yılın sonunda şu bir gerçek ki her zaman daha iyi, daha güzel beklentiler içinde olmaktayız.  Belki gerçekleşir, belki birazı, belki hiçbiri ama sonunda geçen zamanla yaptığımız hesaplaşmada üste çıkmaya çalışsak da olumsuz gerçeklerin pençesinden bir türlü kurtulamıyoruz maalesef.   Umutların, hayallerin, hedeflerin yıl içinde acımasız geçen zaman çarkının içinde çarçur olması, hele de gözümüzün önünde olup, kıymetlerini anlayamadığımız aile, eş, dost ve yakınlarımızdan kaybettiklerimizin yerini bir türlü dolduramayışımız, yenik düştüğümüz taraflarımızdandır. Ama ne olursa olsun bu hayat sahnesindeki bize bahşedilen rolü, çoğu bize ait olmayan senaryosu ile oynamak zorundayız. Bize ait olmayan dememden kasıt, benim yaşamım gayretlerim hedeflerim ve sonrasında benim sorumluluğuma girmiş eş çocuklarımın fiziksel ve sosyal ihtiyaçları, aslında hayati ihtiyaçları desek daha uygun olacak vs.. bir sürü çoğaltılacak meselelerde hakkaniyet nezdinde sınıfta kalmış karar vericiler tarafından bir senaryo verilmesi ve buna ayak uydurmak zorunda kalınması  içindir. Her şeye rağmen son nefese kadar bu curcunayı takip etmek zorundayız.

Hayat, tüm hızıyla devam ederken yetişebildiğimiz kadarı ile sevincin, huzurun veya hüznün bize düşen payı neyse onu yaşamak ve artık nasıl geçtiğinden çok, nasıl geçeceğiyle ilgilenmek zorundayız. Yeni yıl, Tabi ki herkese eşit fırsatlar güzel imkanlar sunmayacaktır; ama şu sıralayacağımız masum dilek ve temennilerimiz için ortak gayret ve istek gerektirecektir: Çalışanlarımızın yaşam maliyetlerini gözeterek onurlu yaşama imkanı, üretenlerimizin  gelir dengesi sağlanarak aradaki uçurumun azaltılması, kadın ve çocuklarımıza istismarın önlenmesi, toplum yapısının temel taşı aile kavramına önem verilmesi, suç ve suçlu olgularında kişiye göre davranılmaması, özü belli olan toplum ve manevi değerlerimize sahip çıkılması, biriken sorunlar değil yeşeren umutlara rehberlik edilmesi vs.  daha bir çok konuda kocaman yüreklerde her bir olguya küçük sevgi odacıkları inşa ederek başarabiliriz…

Yeni yılın takvimsel değişimden çok beklentilerinizin olması yönünde huzura mutluluğa sağlık içinde ulaşılmasına vesile olması dileğiyle.