DEĞERSİZ BASIN!

Merhaba sevgili okuyucular,

Basının temel görevi; çevresinde olup bitenleri gözlemleyerek, toplumu ilgilendiren gelişmeleri okuyucusuna anlaşılır bir dil ile sunmaktır. Halkın; çevresinde, ülkede ve dünyada neler olup bittiğini bilme ihtiyacı vardır. Temelde il ve ilçeler olmak üzere, bölgesel konuları ele alan yerel basın, bilgilendirme görevini öncelikli olarak yerine getiren kitle iletişim aracıdır.

YEREL BASIN BULUNDUĞU BÖLGENİN GÖZÜ, KULAĞI VE SESİDİR

İlçesinde bulunan mülki idarelerden STK’lara, siyasi partilere, muhtarlara, esnafa, sokaktaki insana, sokak hayvanlarına, yoldaki çukura, kaldırımdaki taşa kadar her şey ile 7 gün 24 saat olan tüm gelişmeler yerel basın için haberdir.

Yerel yapıyı iyi tanıyan yerel basın, halkın sorunlarını ve gündeme ilişkin gelişmeleri yakından takip eder. Bu durum, halkın sesi olma özelliği taşıyan yerel basına önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bölgesinde bulunan ve yaşanan olayların çoğu zaman tek hâkimi yerel basın mensuplarıdır.

ULUSAL BASININ OLMADIĞI ÇOĞU OLAYDA VE HABERDE YEREL BASIN BULUNUR

Bu kadar değerli bir yere sahip olan basınımızın neden değersizleştirilmeye çalışılıyor anlam veremiyoruz. STK’ların, Siyasi Parti Başkanlarının veya Belediyelerin yapmış olduğu toplantılarda ve kongrelerde konuşmacılar ilk sözlerine “DEĞERLİ BASIN” ifadesini de ekleyerek başlamaktadır.

STK’ların, Siyasi Parti Başkanlarının veya Belediyelerin yapmış olduğu toplantılarda ve kongrelerde konuşmacılar ilk sözlerine “DEĞERLİ BASIN” ifadesini de ekleyerek başlamaktadır.

Değerli basına her zaman yer ayrılır, itibar gösterilir ve ilgi de bu doğrultuda devam eder.

Bu paragrafa başladığım ilk cümlede bahsettiklerim genelde olduğu gibi ilçemizde de böyle fakat ikinci cümlede bahsettiklerim genelin tam tersine ilçemizde pek bulunmuyor.

Artık öyle bir noktaya geldik ki; “DEĞERLİ BASIN” diyerek sözlerine başlayanlar, toplantı ve kongrelerinde gazetecilere maalesef bir “MASA” bile ayırmamaktadırlar.

Görünen şu ki, bize “DEĞERLİ BASIN” diye hitap edenler sadece kâğıt üzerinde konuşuyorlar.

İcraata geldiğinde ise “GAZETECİ” siniz, bulduğunuz yere oturun diyerek bizlere verilen değeri gözler önüne seriyorlar.

Biz gazetecilerin toplantı ve kongrelerde not almak, fotoğraf makinamızı koymak vs. vs. vs. gibi şeyler için masamızın olması mecburidir.

Gazetecilere “MASA” bile ayıramayanların, “DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI” olarak sözlere başlaması ne kadar inandırıcı olabilir?

Bizlere verilen değer inanın yukarıda belirttiğim gibi sadece “KÂĞIT” üzerindedir.

Tüm bu duyarsızlıklara rağmen her zaman olduğu gibi biz yine görevimizin başında olarak vatandaşlarımıza haber ulaştırmaya devam ettik ve edeceğiz.

Çünkü yerel basın; demokrasimizin vazgeçilmezi, hatta güvencesidir.

Sahip çıkmalıyız ve desteklemeliyiz…

SAYGILARIMLA…

ERDİ KURU