Bu Bayram da Böyle Oldu!

Bu Bayram da Böyle Oldu!

Bayramınız, yeni başlangıçlara!

Umutlara!

Barışlara!

Bereketlere!

Huzura!

En önemlisi de Sağlık ve afiyete!

Vesile olsun.

Hayat! bazen hüzün ve neşe,

Bazen sevinç ve keder, Bazen de Hastalık ve musibet, nihayetinde imtihandan ibaret. Bayramlar artık, belki Çocukluğumuzdaki gibi olmasa da hele de bu bayram, malum covid19 illeti ve kısıtlamalar yüzünden belki daha bir buruk, sevdiklerimize gidemeden sarılamadan, öpemeden, görüşemeden, kucaklaşamadan olsa da. Ne olursa olsun, bayrama erişebildiğimiz, sağlıklı olduğumuz ve hala umutlarımızı diri tutabildiğimiz için şükretmeliyiz.  Bu bayram, birbirinizin olmasa da gönüllerin kucaklaşacağı her zaman hatırlayacağınız bitmesini istemeyeceğiniz, aile bağlarının daha da artacağı bir bayram olsun.

Allah, sevdiklerimizle birlikte yine nice huzurlu sağlıklı hep beraber dolup tasan misafirliklerle kaynasan, çocukların cıvıltıları arasında küslerin barışına, ayrıların kavuşmasına, aile, hısım, konu komsuların kaynaşmasına vesile olan Bayramlar geçirmemizi nasip etsin. Oruçlarımız ve ibadetlerimiz Kabul; Bayramınız Kutlu, musmutlu Şeker tadında gönlünüzce sağlıklı Olsun.

Müsaadenizle içinde bulunduğumuz süreçle ilgili de değerlendirme ve temennilerde bulunmaya çalışırsak, Çin’de başlayıp tüm Dünya Ülkelerini etkisi altına alarak, Ülkemizde de görülmeye başlayan covid19 virüsü nedeniyle bütün vatandaşlarımızın tedbirli olmalarının temennisi ile hastalara acil şifalar vefat edenlere Allahtan rahmet diliyorum. Aslında sağlık için atılan her adımın planlanan her düşüncenin yegâne yatırım olduğunu ve olacağını ve yine en büyük zenginliğin sağlık olduğunu anlamış bulunmaktayız. Umarım bu gerçeği sonsuza kadar, alınan tedbirler doğrultusunda yeni bir yaşam bicimi ve kültürünü benimseyerek hayatın devam ettiği gerçeğiyle Yaşamayı öğreniriz.  Evet! yetkililerin de defalarca söylediği gibi hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu durum, is hayatı, çalışma hayatı, ibadet, eğlence hayatı ve günlük yasam gibi birçok alanda bariz görülmeye başlanmış, sonrasında da sanırım devam edecek gibi duruyor.

Yasadıklarımızdan öğrendiklerimiz konusunda şunu da çok iyi anladık ki insanlık tarihinde zaman zaman yaşanan musibetlerden sonra ast üst, zengin fakir, güçlünün güçsüze göre değişen adaleti, haklı haksız, güçlü zayıf, iyi kötü vs... Kısacası herkesi tek tip yapmış ve her bireyin sağlıklı, bir o kadar da huzurlu yasama hakkını gözler önüne sermiştir.

Bütün süper güçlerin, teknolojinin, yapılan planların, art niyetli proje ve düşüncelerin, yerle bir olduğunu, çaresiz kaldığını gördük. Tüm bunlar yaşanırken insanların ve devletlerin birbiriyle didişemez uğraşamaz hale geldiğini, herkesin canının derdine düştüğünü gördük. Elbette çıkarılacak o kadar ders vardı ki... İnsanoğlunun doymak bilmeyen acı gözlülüğü, hırsı, egoları, büyüklenmeleri, hak hakkaniyet gözetmeden makam ve menfaat sağlamaya çalışmaları... Bizi derinden üzen bir gerçek daha var ki o da inancımızı yaşayacağımız mabetlerin bile kapalı olması. Sadece camilerin değil kabenin bile kapatılacak boyutlara gelmesi ile elhamdülillah müslümanız dediğimiz inancımız noktasında ne yapmıştık veya yapmamıştık ki Allah bize evini kapatmıştı. Bunların hepsinin muhasebesini vicdanlarımızda sorgulamalıyız. Doğaya verdiğimiz bilinçli veya bilinçsiz tahribatın sanırım hepimiz farkına vardık. Tüm bunlar ve sayamadığımız birçok şey, yaşadığımız süreçle birlikte biraz olsun format sürecine girmiş iyileşme ve yenilenmeye doğru gidiyor gibi görünüyor. Dilerim bu salgın sureci bitip her şeyin normalleşeceği, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir hayatın içinde bütün birey ve toplumlar güven içinde yerini alır.

İnsan kendisinin ailesinin ve sevdiklerinin sağlıklı yaşam kalitesini arttırması için nerde olursa olsun adımlarını ve eylemlerini bu yönde gerçekleştirmesi gerektiği bilinciyle yeni yasam modelinde rolünü alacaktır.

Ümitli olacağız, önce sağlıklı kalmaya çalışıp ilgili olduğumuz alanlarda çok çalışıp üreteceğiz. Hak yemeyeceğiz aynı zamanda yedirmeyeceğiz. Adil olacağız. Maddi Manevi tüm değerlerimize sahip çıkacağız. Bütün tedbirleri aldıktan sonra Allaha havale edip dua edeceğiz. Bu dünya sahnesinde bize ayrılan sure ve rolü onurlu bir şekilde tamamlamaya çalışacağız. Ne yapıyorsak severek hak yolunda yapacağız.

Sevgi tomurcukları da tıpkı Goncagül gibi sevilmeyi bekler gönüllerde

Karşılık bulunca açılır coşkuyla en güzel günlerde

Bugün değil her gün bağlanırsın Huzur dolu ömürlerde

Sev sevil! Sen de yerini al, Mutlu asil yüreklerde!

Sevgi her şeye olduğu gibi herkese iyi gelecek!

Tüm Müslüman aleminin Ramazan Bayramı’nı tekrar kutlar, her günün bugün gibi Coşkulu gönüllerle sağlık dolu yaşanmasını dilerim.

Sevgiyle Kalın...