ATTİLA İLHAN VE ÜÇ FİDAN

Üniversite ikinci sınıftayken Paris’e gider. Türkiye’ye döndüğünde 1951 yılında “ gerçek” gazetesindeki yazısı nedeniyle soruşturma başlatılır. Tekrar Paris’e gider. Bu yıllar Attila İlhan’ın Fransızca ve Marksizm öğrendiği yıllardır. Türkiye’ye döner hukuk fakültesine devam ederken gazeteciliğe başlaması nedeniyle son sınıfta okulu terk eder.

Attila, askerliğini yaptıktan sonra 1968 yılında Biket İlhan’la evlenir. On Beş yıl sonra ayrılırlar. İlk romanı “ sokakta ki adam” yayınlanır.  “Birçok roman yazdım daha önceden. Ama neden yayınlamadım? Çok akıllıca bir sebebi vardı. Çünkü biliyordum ki yazarlar ilk romanlarında kendilerini anlatırlar. Oda romancılık değildir günlük tutmaktır.” Der.

Attila İlhan “ Müjgan’la ben ağlaşırdık” şiirini 1977 yılında Karşıyaka’dan Konak’a giderken yazar. O zamanlar Deniz Gezmişin asıldığı zamanlardır. ( Müjgan; eski dilde ‘kirpik’ demektir.) Deniz Gezmişlere üzülerek; Müjgan’la ben ağlaşırdık.

Şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız,

O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.

Gitti dostlar şölen bitti ne eski heyecan ne hız,

Yalnız kederli yalnızlığımız da sıralı sırasız,

O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.

***********************************************************************

Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı,

Güneşten ışık yontanlardı sert adamlardı.

Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı,

Gittiler akşam olmadan ortalık karardı.

O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız

***********************************************************************

Bitmez sazların özlemi daha sonra, daha sonra,

Sonranın bilinmezliği bir boyut katar ki onlara,

Simsiyah bir teselli olur belki kalanlara,

Geceler uzar hazırlık Sonbahara

O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız

*********************************************************************

Bu şiir 6 Mayıs1972’ın da Deniz Gezmiş ve arkadaşları için Attila İlhan’ın yazdığı duygulu bir şiirdir. 27 Mayıs 1960 askeri darbe yönetimiyle zamanın Başbakanı Adnan Menderes, dışişleri bakanı F.Rüştü Zorlu, Maliye bakanı Hasan Polatkan idam edilmişlerdi. On İki yıl sonra komünizm propagandası yapma sucundan Türk Ceza Kanunu’nun 146’ıncı maddesi uyarınca suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldılar. T.B.M.M’in de “3-3” bağırışlarıyla idamına onay verildi. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Arslan 6 Mayıs 1972 tarihinde sabaha karşı idam edildi. Bunu duyan Attila İlhan İzmir’de vapurdan iner, bu duygu yüklü şiiri yazar.

Attila İlhan 10 Ekim 2005 yılında İstanbul’da ki evinde geçirdiği bir kalp krizi sonucunda Seksen yaşında yaşama veda eder. Biket İlhan(eşi) Çolpan İlhan (bacısı), Sadri Alışık (eniştesi), Kerem Alışık (yeğeni) Turgut Uyar, Âşık Veysel, Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Orhan Veli Kanık, Can Yücel, Özdemir Asaf, Ahmet Arif… Can dostlarıdır. Şair, romancı, senarist, çevirmen, deneme yazarı, gazeteci, Attila İlhan’ın defteri ile birçok eserleri vardır.