2020 yılı asgari ücret yeterli değildir, sefalet ücretidir!

Yeni belirlenecek olan asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanmak istiyorum.

Asgari ücret 20. Milyon emekçiyi yakından ilgilendirir. Şu anda ödenen 2324 lira net asgari ücret bir ailenin sağlıklı, yeterli, dengeli beslenebilmesi için gereken 2482 liralık açlık sınırının dahi altında. Bu da asgari ücretli çalışanların ücretlilerin yetersiz beslenmesine, faturalarını ödeyememesine, çocuklarının uzaktan eğitimi için gerekli donanımı sağlayamamasına, insanca yaşamada uzaklaşarak  borç batağına saplanmasına neden olmaktadır.

TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı tüketici fiyatlarına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık fiyat artışı %21,08’dir.. 2021 yılı yeni ekonomik programında %5,8 büyüme öngörülmektedir. Asgari ücretlerin belirlenmesinde gıda fiyatı artışları oranının ve büyümeden kaynaklanan refah payının eklenmesiyle asgari ücret net 3 bin tl nn üstüne çıkmaktadır.Buda belirlenecek olan asgari ücretin 3 bin tl üstü olması anlamını taşımaktadır.

 Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ile 2020 yılı brüt asgari ücreti 2943 lira baz alınmalıdır ve  Asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerekir... 

DEVA Partisi Babaeski İlçe Başkanı / Damla Aydın