Reklamı Geç
MESTAN ÖZCAN - 2020 RAMAZAN BAYRAMI
WHATSAPP İHBAR HATTI
2020 RAMAZAN BAYRAMI - 1

TVF: Kamu bankaları sermayeleri toplam 21 milyar lira artırılacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TVF: Kamu bankaları sermayeleri toplam 21 milyar lira artırılacak
2020 RAMAZAN BAYRAMI - 2
Türkiye Varlık Fonu (TVF) Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası'nın sermayelerinin toplam 21 milyar lira artırılması için gerekli çalışmaları başlatıldığını duyurdu.
2020 RAMAZAN BAYRAMI - 5
2020 RAMAZAN BAYRAMI - 3

TVF'den yapılan açıklamada, "Türkiye Varlık Fonu (TVF) olarak Nisan 2019’da yaptığımız açıklamada, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde ve TVF’nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda kamu bankalarına toplam 3.7 milyar Euro ilave ana sermaye desteği sağlanması konusunda üstlendiğimiz görevi duyurmuştuk" diye anımsatıldı ve şu bilgiler verildi:

"Yine aynı misyon doğrultusunda T.C. Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 21 milyar TL artırılması için gerekli çalışmaları başlatmış bulunmaktayız.

"Hali hazırda T.C. Ziraat Bankası AŞ’nin tamamı, Türkiye Halk Bankası AŞ’nin ise çoğunluk hissesi TVF bünyesinde bulunmaktadır. TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı bu işlemle birlikte üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerji daha da güçlenmiş olacaktır. Söz konusu sermaye desteği ile finansal ve ekonomik istikrarın sağlanmasında kritik rol üstlenen kamu bankalarının COVID-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkileri ve buna bağlı küresel piyasadaki dalgalanmalara karşı daha güçlü hale gelmeleriyle önümüzdeki dönem büyüme stratejilerini sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

"Söz konusu işlemin finansmanı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır. İşlemlere ilişkin detaylar Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun yaptığı Özel Durum Açıklamaları’nda yer almaktadır."

2020 RAMAZAN BAYRAMI - 4

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelgeÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! İçişle...

Şarköy’lü 65 Yaş Üzeri Vatandaşlar, "Mutluluklarını Birbirleriyle Paylaştı"Sonraki Haber

Şarköy’lü 65 Yaş Üzeri Vatandaşlar, "Mut...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!