YATAY REKLAM ALANI - ANASAYFA3
MALTAY

Tekirdağ DSYB Başkanı Ergin Durgun, Çiğ Süt Fiyatına Tepki Gösterdi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YÜKAY İŞ İLANI KAYNAKÇI
Abone ol
Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun, Ulusal Süt Konseyini buradan uyarıyorum! Eğer bu fiyat politikasıyla fiyat anlayışıyla devam ederse ineklerimiz kesime gidecek. Maalesef ülkemiz ete ve süte ihtiyaç duyacak, dedi.
YILMAZ MOBİLYA - 6 AYLIK

Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun yaptığı açıklamada; 18 Mart Cuma günü Ulusal Süt Konseyi toplanarak yeni süt fiyatını belirledi. Son zamanlarda özellikle yem fiyatları olmak üzere ciddi maliyet artışları yaşadık. Bizler de bu maliyet artışları neticesinde süt fiyatında artış ya da devlet desteğinde artış talep ettik.

Ulusal Süt Konseyinden Çıkan Karar Bizi Hayal Kırıklığına Uğrattı!

Biz artış isterken daha fazla para kazanmak için talepte bulunmadık. Sadece artan maliyetler altında üreticilerin ezilmemesi için sürdürülebilir bir hayvancılık, süt ve et üretim olabilmesi için fiyat artış talep ettik. Fakat Ulusal Süt Konseyinden çıkan karar 1 TL’lik bir fiyat artışıdır. Bu fiyat artışı bizi ve üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bugün dünyaca kabul edilen 1.3 süt yem paritesi vardır. Sürdürebilir hayvancılık için bir kilogram çiğ süt satan bir üretici bir kilo 300 gram yem alabilmesi lazım. Biz bu paritenin korunmasını istiyoruz. Ve bu paritenin korunmasının kanun yada kararnameyle devlet garantisi altına alınmasını talep ediyoruz.  Şu anda süt yeminin fiyatı 6 TL’yi geçti. 1.3 süt yem paritesine göre de süt fiyatı 7 buçuk liradan daha yukarı olmak zorundadır. Fakat Ulusal Süt Konseyi'nin açıklamış olduğu fiyat çok aşağılarda kalmaktadır. Açıkladığı fiyata tepkiliyiz bunu kabul etmiyoruz. Acilen bu yanlıştan dönmesini istiyoruz. Ulusal Süt Konseyi'nin toplanarak tekrar bu fiyatın maliyetlere göre güncellenmesini istiyoruz.

Üretici Zor Durumda Bırakılıyor!

Ayrıca başlangıçta ne olarak 1 Nisan belirlenmiş. Neden 1 Nisan’dan başlıyor yeni süt fiyatı? Bizim maliyetlerimiz Mart ayı içerisinde arttı. 1-30 Nisan arasında verdiğimiz sütün parasını 15 Mayıs’ta alacağız. Mart ayında yüksek fiyattan kepek küspe ya da yem maddesi alıyoruz. Yüksek maliyetle yem alıyoruz. Bunun parası cebimize 15 Mayıs'ta gelecek. Her türlü üreticiler zor durumda bırakılıyor.

Biz kırmızı et ve süt konusunda şu anda kendi kendine yeten bir ülkeyiz. Bunun sebebi cefakâr et ve süt üreticisidir. Kendilerine muhakkak ki teşekkür edilmek zorundadır. Bunca zorluklara rağmen, bu fiyat olumsuzluklarına rağmen, düşük fiyata rağmen, şu anda geçirdiğimiz kar, kış zor şartlara rağmen hastalık pandemiye rağmen bıkmadan usanmadan cefakâr üreticiler sayesinde ülkemiz başka yabancı ülkelere muhtaç kalmamıştır.

Biz Üretmenin Cezasını mı Çekiyoruz?

Bizler şunu düşünüyoruz. Acaba üreterek biz mi hata ettik? Kendi kendine yeten bir ülke olduğumuzu, Et ve süt konusunda bolluk bereket olduğu için biz üretmemizin cezasını mı çekiyoruz. Yağ ve buğday gemisi gelmesini beklediğimiz gibi et, süt, peynir gibi gemileri mi beklemeliyiz. Ürettiğimiz sütün değeri o zaman mı ortaya çıkacak? diyerek düşünmeden edemiyoruz.

Et ve süt üretiminin bu şekilde bolluk bereket içerisinde devam etmesi için kendi kendine yeten bir ülkeye devam etmemiz için bu konuda sürdürülebilir bir üretimin için maliyetlerimize göre süt fiyatının da belirlenmesi gerekmektedir. Buradan uyarıyorum. Eğer bu fiyat politikasıyla fiyat anlayışı ile devam edilirse ineklerimiz kesime gidecek. Maalesef ülkemiz süte ete damızlık hayvana ihtiyaç duyacak. İnekler kesime gidecek. Bir söz vardır. Ana olmadan dana olmaz diye. İnekten süt almadığımız gibi buzağıda alamayacağız. Erkek buzağı olmazsa önümüzdeki günlerde ülkemizde et açığı da olacak. Bir veteriner hekim olarak, bir başkan olarak, bir üretici olarak, bu konulara hakim işin içinde birisi olarak buradan yetkilileri uyarıyorum. Bu yanlıştan geri dönün. Çok acil bir şekilde süt fiyatı maliyetine göre güncellensin, şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çorlu'da aniden başlayan kar, ilçeyi beyaza bürüdüÖnceki Haber

Çorlu'da aniden başlayan kar, ilçeyi bey...

Tekirdağ'da fuhuş operasyonu: 5 gözaltıSonraki Haber

Tekirdağ'da fuhuş operasyonu: 5 gözaltı

Haber Yorumları

 • İsmail demiralp26-03-2022 05:29

  Sizinde hayvanınız varmı sızdemi kagıt uzerınde hayvancısınız bolu damızlık sıgır birliği yonetımı baskanı muzaffer bilicide ve ismail akmanda hayvan yok kagıt uzerınde hayvancılar bundan krız var işde olmayan malı varmış gıbı gostermek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!