MASKENİ TAK
REKLAM ALANI - BOŞ 1
REKLAM ALANI - BOŞ 2
MALTAY
KÖFTECİ MUSTAFA

Sigara içmeyen kadınlarda akciğer kanseri arttı !

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sigara içmeyen kadınlarda akciğer kanseri arttı !
Abone ol
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, sigaraya bağlı olmayan akciğer kanserinin kadınlarda görülme oranının son yıllarda arttığını söyledi. Dr. Işık, sigara içmeyen kadınlarının akciğer kanserine yakalanma olasılıklarını artıran riskleri açıkladı.

Sigara içmeyen kadınlarda görülen ve bir adenokanser türü olan akciğer kanserinin geçmeyen öksürük, kanlı balgam, sırt ve göğüs ağrısı ile kendini gösterdiğini anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, "Akciğer kanserinin nedeni olarak her zaman sigarayı vurguluyoruz. Elbette ki sigara kanıtlanmış akciğer kanserinin en büyük sebeplerinden biridir. Ancak son yıllarda hiç sigara kullanmamış bireylerde de bu kanser türüne sıklıkla rastlamaya başladık. Özellikle sigara kullanmayan kadınlarda akciğer kanseri oranı arttı. Bu sebeple sigara içmeseniz bile geçmeyen öksürük, kanlı balgam, göğüs ve sırt ağrısı şikayetlerini hafife almamalı ve belirtilerin bir veya birkaçını yaşıyorsanız bir göğüs hastalıkları uzmana başvurmalısınız" dedi.

HIZLI KİLO KAYBINA DİKKAT

Akciğer kanserinin hızlı kilo kaybı ile de kendini gösterebileceğine işaret eden Uzm. Dr. Işık, "Önlenemeyen ve normalin dışında hızlı bir kilo kaybı var ise bu durum da bir akciğer kanseri habercisi olabilir ve uzmana başvurmak gerekir. Önceki yıllarda daha çok sigara içen erkeklerde görülen akciğer kanserinin, son yıllarda sigara içmeyen kadınlarda görülme oranı yükseldi. Bu sebeple yılda 1 kez akciğer filmi çektirmenin, genel bir akciğer kontrolünün önemli olduğunu düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi. Sigara içmeyen ancak akciğer kanserine yakalanan kadınların toz, duman, hava kirliliği ve pasif içiciliğe maruz kaldığını vurgulayan Dr. Işık, “Bu faktörler ve genetik yatkınlığın sigara içmeyen kadınlarda akciğer kanseri gelişimine neden olduğu düşünülüyor” dedi. Akciğer kanserinin erken dönemde yakalandığı takdirde tedavi edilebilen bir hastalık olduğunun altını çizen Dr. Işık, “Hastalıkla mücadele ‘hedefe yönelik tedavi’ ve ‘immunoterapi’ sayesinde daha etkin bir şekilde yapılmaktadır” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avcılar'da ölü bebeği çöpe bırakan kadın yakalandıÖnceki Haber

Avcılar'da ölü bebeği çöpe bırakan kadın...

ÇİFTÇİYE HACİZ YAĞMURU BAŞLADI!Sonraki Haber

ÇİFTÇİYE HACİZ YAĞMURU BAŞLADI!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!