YATAY REKLAM ALANI - ANASAYFA3
MALTAY
KUT TEKSTİL - 2 AY

Malkara’nın Parlayan Küçük Kalemi Azra: “Yazar ve Piyanist Olmak İstiyorum”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malkara’nın Parlayan Küçük Kalemi Azra: “Yazar ve Piyanist Olmak İstiyorum”
Abone ol
Kayı Öğretim Projesi kapsamında kendisiyle birlikte 13 çocuk yazarın öykülerinin yer aldığı kitabı çıkan Malkara’nın çocuk yazarı Azra Bilgan, çıkan kitabını ve gelecek hayallerini anlattı.
MAYBİ İŞ İLANI

“Kayı Öğretim Projesi” kapsamında “Küçük Yazarların Büyük Hikayeleri 2” adı altında “Parlayan Küçük Kalemler” kitabı çıktı. Türkiye’nin farklı noktalarından 13 çocuk yazarın bir araya geldiği projede Malkara’dan da İrfan Macar İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Azra Bilgan yer aldı. Kitapta, 13 çocuk yazar, hayal dünyaları, fikirleri ve söylemek istediklerini öykülerine döktüler.

10 YAŞINDA HEM YAZAR HEM DE KONSERVATUVARDA PİYANO EĞİTİMİ ALIYOR

Okuldaki öğretmenleri tarafından yetenekleri 1. sınıftan beri ön plana çıkan, en çok kitap okuyan “Tam bir kitap kurdu” olarak tanımlanan Malkaralı çocuk yazar Azra Bilgan da kitabın çıkmasının ardından yaşadığı mutluluğu anlattı.

- Merhaba Azra, öncelikle kitabın için tebrik ederiz. Bize kendinden biraz bahsedebilir misin?

- Ben Azra Bilgen, Malkara’lıyım. 10 yaşındayım, İrfan Macar İlkokulu’nda 3 sınıfa gidiyorum. Ayrıca Tekirdağ Süleymanpaşa’da yetenek sınavını geçerek Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı’nı kazandım. Konservatuvarda piyano eğitim alıyorum.

- Kitap yazma süreci nasıl ortaya çıktı? Bu projeye nasıl dahil oldun? Anlatabilir misin biraz?

- Annem, benim yazdığım hikayeleri internette paylaşıyordu. Selçuk Tütak isimli bir yazar bu hikayeleri gördü. Sonra bunlar beğenip bize mesaj attı, bizimle iletişime geçti. Ben daha önceden de böyle küçük küçük hikayeler yazıyordum.

Daha sonra biz Selçuk Tütak’a yazdığım hikayelerden bazılarını gönderdik. O da bize bu projeden bahsetti ve bizi bu projeye dahil etti.

“6 AY BOYUNCA EĞİTİM ALDIM VE 3 AY DA YAZARLIK EĞİTİMİ ALDIM”

- Sonra kitap yazım çalışmaları sırasında neler yaptın? Diğer yazarlarla bir araya gelme fırsatın oldu mu?

- Kitabın çıkmasından önce 6 aylık bir eğitimden geçtik. Ayriyeten 3 ay da yazarlık eğitimi aldım. Bu eğitimlerde projeyi yöneten editöre yazdığım hikayeleri kısa kısa gönderdim. O da bize yanlışlarımızı, düzeltmelerde yardım etti. Diğer arkadaşlarla zoom üzerinden bir araya geldik ve konuştuk.

- Kitapta yazdığın öyküden biraz bahseder misin bize? Ve kitap çıktıktan sonra sana ilk gönderildiğinde neler hissettin?

-Kitapta bana ayrılan bölümde kitap sevgisini anlatan bir hikaye yazdım. Kitabımız bu Pazartesi (13 Haziran) çıktı. Kitabımızın basıldıktan ve bize gönderildikten sonra çok mutlu oldum, heyecanlandım. Arkadaşlarım ve ailem de çok mutlu oldu, beni tebrik ettiler.

- Öykülerinin bir kitapta yer alacağını duyduğunda ailen nasıl destek verdi?

-Kitabın çıkışı sırasında, hikayelerimi yazarken, dedem, annem ve babam beni çok destekledi, yanımda oldular. Kitap bize ulaştığında da çok mutlu oldular.

-Senin gibi hayalleri olan çocuklara ve arkadaşlarına ve neler tavsiye etmek istersin?

 -Ben kitap okumayı çok seviyorum. Evde de vaktimin çoğunu kitap okuyarak geçiriyorum. Bilgilendirici kitaplar, hikaye kitapları okumayı çok seviyorum. Onlar da kitap okumaya yönelsinler, kitap okuma alışkanlığı edinsinler. Bilgisayar ve internet bağımlısı olmasınlar.

“KİTAPLARIN SATIŞINDAN ELDE ETTİĞİM GELİRLE PİYANO ALMAK VE BİR PİYANİST OLMAK İSTİYORUM”

- Kitabın çıkması geleceğe dair hayallerini nasıl etkiledi? İleride büyüyünce neler yapmak istiyorsun?

-Şu ana kadar bize gönderilen kitapların hepsi satıldı. Buradan elde ettiğim gelirle piyano almak istiyorum. İleride iyi bir yazar ve piyanist olmak istiyorum. Bu kitap da benim için güzel bir başlangıç oldu. Bundan sonra da devam ederek hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum.

- Peki Azra, biz de seni tebrik ederiz ve gelecekte ve hayallerini gerçekleştirmede başarılar dileriz.

Malkaralı minik yazar Azra Bilgan, şimdi hayallerini gerçekleştirmek iyi bir yazar piyanist olmak için kendisine uzanacak yardım eli ve destekleri bekliyor.

YILMAZ MOBİLYA - 6 AYLIK

 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malkara'da işyerinden sigara hırsızlığıÖnceki Haber

Malkara'da işyerinden sigara hırsızlığı

Tunca Nehri'nde mahsur kalan yavru kedi için AFAD seferber olduSonraki Haber

Tunca Nehri'nde mahsur kalan yavru kedi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!