Reklamı Geç
KURBAN BAYRAMI 2020 - CÜNEYT YÜKSEL
EVREN MUTFAK
REKLAM ALANI - BOŞ 1
REKLAM ALANI - BOŞ 2
MALTAY
2020 KURBAN BAYRAMI - 3

Malkara’dan Çin’e Yılda 5 Bin Ton Peynir Altı Suyu Tozu İhracatı Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2020 KURBAN BAYRAMI - 1
Malkara Birlik Süt ve Süt Mamulleri A.Ş. Maybi’den 3 buçuk yıllık girişimler sonucunda ilk ihracat 200 Ton Peynir Altı Suyu Tozu tırlara yüklenerek Çin’e gönderildi. Şirket yetkilileri yılda 5 Bin Ton Peynir Altı Tozu İhracatı hedeflediklerini belirttiler.
2020 KURBAN BAYRAMI - 2

1993 yılında kurulan Maybi, 1996 yılında ilk ihracatını Güney Kore’ye gerçekleştirdi. Aradan geçen yıllarda Orta ve Uzay Doğu ile Afrika’da 40’tan fazla ülkeye ürettiği Protein ve Laktoz ürünlerini ihraç eden Maybi, 3.5 yıllık bir çalışmayla Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığının girişimleri ile Türkiye’den 54 firma ile birlikte Çin’e Süt Ürünleri Mamullerini göndermeye başladı.

İhraç edilen Peynir Altı Suyu Tozu ise Ekmek, Dondurma, Çikolata ve Bisküvi gibi ürünlerin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Çin’in bu ihracat kalemlerinde talebi yıllık 1 Milyon Ton seviyelerinde. Maybi’nin ise şu anda yıllık kapasitesi 20 Bin Ton seviyelerinde. Türkiye’nin bu pazara girmesiyle ilk etapta yaklaşık 200 Milyon Dolar bir ihracat yapması hedefleniyor. İlerleyen yıllarda bu rakamın hızla büyümesi hedefleniyor.

Malkara Birlik Süt ve Süt Mamulleri A.Ş. Maybi Yönetim Kurulu Başkanı Vural Yazgan yaptığı açıklamada; Maybi olarak 3.5 yıllık bir çalışmayla Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığının girişimleri ile bugün Çin’e ilk ihracatımız olan 200 Ton Süt Altı Tozunu göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülke olarak ilk yıl 200 Milyon Dolar Süt Ürünleri Mamullerinde ihracat yapmayı hedefliyoruz. Çin pazarı çok büyük ve güçlü bir pazar. Bu pazarı bizlere açan Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın yetkililerine Maybi ve tüm sanayiciler adına teşekkür ediyorum” dedi.

Çin’e Maybi tesislerinden Türkiye’den ilk olarak ihracat edilen 200 Ton Peynir Altı Tozunun konteynırlara yüklenerek gönderilmesi öncesinde Maybi tesislerini ziyaret eden Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Malkara Birlik Süt ve Süt Mamulleri A.Ş. Maybi Yönetim Kurulu Başkanı Vural Yazgan ve Fabrika Müdürü Muhsin Taşkıran’ı kutlayarak başarılı çalışmalarından ve yaptıkları ihracatlarla ülkeye döviz getirmeleri adına teşekkür etti.

Ziyarete; AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk ve Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Durgunlar Danışmanlık & Veteriner Kliniği

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Belediye başkanından, Pınar Gültekin cinayetine tepki: Siz hayvan bile olamazsınız!Önceki Haber

Belediye başkanından, Pınar Gültekin cin...

Malkara'da 7 Dönümlük Orman Kül OlduSonraki Haber

Malkara'da 7 Dönümlük Orman Kül Oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!