MALTAY
REKLAM_ALANI_485X250_HABER_İÇİ

Balkanlar'da yapılacak Kosova Teknopark için protokol imzalandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Balkanlar'da yapılacak Kosova Teknopark için protokol imzalandı
ÖMÜRCAN -PEYNİR HELVASI (31.01.2021-31.01.2022)
Abone ol
Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi arasında Kosova Teknopark için protokol imza töreni gerçekleştirildi.
YILMAZ MOBİLYA - 6 AYLIK

İnovasyon, Ar-Ge ve teknolojinin merkezi olan teknopark modeli, Trakya Üniversitesi ile Kosova’ya taşınıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi arasında imzalanan protokol sayesinde, Kosova Teknopark’ın ilk adımları atılıyor. Trakya Teknopark modelinin uygulanacağı ve Kosova için bir ilk olacak yeni yapılanma ile Kosova başta olmak üzere Balkanların ekonomik, teknolojik ve inovatif gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Trakya Üniversitesi ve Kosova heyetleri arasında Ekim 2020’den bu yana devam eden görüşmeler sonuç vermeye başladı. İki heyet arasında Kosova’nın başkenti Priştine’de protokol imzalandı. İmza törenine, Trakya Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark A. Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Özel Kalem ve Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada katılırken; Kosova heyetinden ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi, Bakanlık Müsteşarı Gentiana Islamaj, Kabine Şefi Albert Maxhuni, Genel Müdür Kreshnik Thaqi ve Bakan Danışmanı Mert Aşıkferki katıldı. Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı binasında gerçekleştirilen törende, Kosova Teknopark fikrinin hayata geçmesi için yoğun çaba sarf eden, Trakya Üniversitesi mezunu, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Başdanışmanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş da hazır bulundu.

Kosova’yı dost ve kardeş ülke olarak gördüklerini, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesi için çabaladıklarını ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bugün ilk adımlarını attığımız Kosova Teknopark ile bu alandaki eşsiz bilgi birikimimizi gönül coğrafyamıza taşıyoruz. Trakya Üniversitesi olarak, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda hiçbir beklenti içine girmedik, bundan sonra da girmeyeceğiz. Kosova ve Balkanlara sunduğumuz tüm hizmetler gibi teknopark modeli de Balkanlar sevdamızın tezahürüdür” dedi.

Kosova başta olmak üzere tüm Balkanların gelişimine destek olmak, kendi değerlerini üretmelerini sağlamak, iktisadi gelişime katkı sunmak adına proje üretmek ve bunları hayata geçirmek için çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ettiklerini belirten Tabakoğlu, “Ülkemizden aldığımız güçle eğitimden sağlığa, kültürden bilime tüm alanlarda koşulsuz, şartsız Balkanların hizmetindeyiz. Bugün tarihî bir protokole imza atıyor, Türkiye ve Trakya Üniversitesi’nin elindeki kıymetleri Balkanların da hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi, Trakya Üniversitesi’nin destekleriyle Priştine’de hayata geçirecekleri Kosova Teknopark sayesinde Kosovalı gençleri ülke sınırları içerisinde teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yönlendirerek bir istihdam üretecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Bakan Krasniqi, “Türkiye, Kosova ve Kosova Halkı’nın en büyük destekçileri arasında yer alıyor. Yıllar önce genç Kosova Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu desteğini, bugün de her konuda ve güçlü bir şekilde yanımızda hissediyoruz. Bugün, Türkiye ve Kosova arasındaki iş birliklerine bir yenisini daha ekledik. Öğrencilerimizin eğitimine, hastalarımızın tedavisine ve daha birçok vesile ile ülkemize destek veren dost ve kardeş ülke Türkiye ile Balkan coğrafyasının en değerli eğitim kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi’ne, Kosova ve Balkanlar adına gönülden teşekkür ediyoruz. Trakya Üniversitesi’nin, teknopark fikrinin ortaya çıktığı ilk andan bu yana kararlı bir şekilde bu adımın takipçisi olması ve verdiği tüm sözleri yerine getirerek çalışmayı bu aşamaya taşıması bizim için çok değerli. Ekim 2020’de bu fikir ortaya çıktığında Trakya Üniversitesi’nin kıymetli Rektörü, dostumuz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve değerli çalışma arkadaşları bu işe sahip çıktılar. Alt ve üst çalışma grupları tarafından yürütülen görüşmelerin ardından çok kısa bir süre içerisinde bugün bu protokolü imzalama aşamasına geldik. Büyük bir motivasyon, kararlılık ve azimle bizlere destek veren, Kosova’nın gelişimi ve kalkınmasında sorumluluk alan Türkiye ve onun güzide üniversitesi Trakya Üniversitesi’ne, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve ekip arkadaşlarına Kosova halkı adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İmza töreni sonrası Trakya Üniversitesi ve Kosova heyeti, Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. (DHA)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şüphe üzerinde durdurulan araçta 1 kilo esrar ele geçirildiÖnceki Haber

Şüphe üzerinde durdurulan araçta 1 kilo...

Tekirdağlı balıkçılar, İğneada'da 200 ton hamsi yakaladıSonraki Haber

Tekirdağlı balıkçılar, İğneada'da 200 to...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!