EVREN MUTFAK
REKLAM ALANI - BOŞ 1
REKLAM ALANI - BOŞ 2
MALTAY
KÖFTECİ MUSTAFA

AK Parti, Malkara Belediyesini Topa Tuttu: “46.5 Milyon Borç Var, 35 Milyon Daha Borçlanma İstiyorlar!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan ve AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, Malkara’nın gündemine dair açıklamalarda bulundu.
REKLAM ALANI - BOŞ 4
YILMAZ MOBİLYA

Malkara Belediyesi’nin satışa çıkardığı taşınmazlar ilçede ve Tekirdağ gündemindeki yerini koruyor. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan ve AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, Malkara Belediyesi’nin borcu, yapılan yatırımların durumu ve satışa çıkarılan taşınmazlara ilişkin açıklamalarda bulundular.

Toplantıda konuşan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan ilk olarak pandemi süreci ve Türkiye’nin salgınla mücadeledeki çalışmalarından bahsederek; “Dünyada ve Türkiye’de hepimizi rahatsız eden, bilhassa sağlık açısından çok büyük etkileri olan pandemi dönemini yaşıyoruz. Ülke olarak başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız çok güzel bir süreç yönetimi yaptılar. 2 ayı bir az aşkın bir süre içerisinde yeni normal düzene geçmeye başladık. Burada sağlık altyapımızın kaliteli ve düzgün oluşu bizi diğer ülkelerden ayrıştırmış oldu. Avrupa’da ve ABD’de yaşamını devam ettiren basın mensubu arkadaşlar, G20 Ülkeleri içerisinde Türkiye’yi pandemi sürecini en iyi yöneten 5 ülkeden biri olarak gösterdiler. Bu onuru birlikte yaşıyoruz ve mutluyuz. Çok sayıda insan hayatını kaybetti. Ben hayatını kaybeden bütün vatandaşlara Allah’tan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Geçmiş dönemlerde Şehir Hastaneleri ile ilgili açıklamalar yapılırken, muhalefetin en çok eleştirdiği konulardan biri Şehir Hastaneleri konusuydu. Oysa bugün ardı ardına açılan Şehir Hastaneleri ve dünyada yaşanan bu sağlık problemi ile bu hastanelerin ne kadar önemli olduğunu, Türkiye’nin sağlık altyapısının nereden nereye geldiğini hep beraber izledik. Zaten Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında en iyi 5 ülkeden biri olması, aslında bu sağlık altyapısıyla alakalı bilgi ve tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşıyor olmasından ve elbette 59 ülkeye medikal yardım malzemesi göndermesinden kaynaklanıyor. İnşallah yeni normale geçiyoruz. Ekonomiyle ilgili de güzel işlere imza atacağız” dedi.

Mestan Özcan: “Faik Öztrak, ‘Köy tarlalarının yediemini olacağız’ diyordu”

Malkara Belediyesi’nin satışa çıkardığı taşınmazlara ilişkin CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın daha önceki ‘sattırmayacağız’ sözünü hatırlatan Mestan Özcan; “2014 yılında Büyükşehir olduk. Ben o dönem Malkara İlçe Koordinatörü olarak birçok çalışmaya katıldım. Mahalle mahalle gezdik. Gökhan Şentürk Başkanımız o dönem yine SKM’nin başındaydı. Birlikte köylere, mahallelere gidiyorduk, insanlarımızla hemhal oluyorduk. Tabi biz o esnada hırsızlıkla suçlanıyorduk. Önümüze bizim ayakkabı kutuları koyuyorlardı. 2014 yılında yapılan algı operasyonları bizi orada üzüyor, mağdur ediyordu. Fakat biz doğruyu söylemeye devam ediyor, anlatıyor ve mücadele ediyorduk. Ama karşımızdakilerin aynı ahlaki duruşu göstermediğini biliyoruz. Hiçbir şeyi biz satmadığımız halde ‘Siz sattınız’, çalmadığımız halde ‘Siz çaldınız’ diyenler o gün karşımızda, ders işler gibi hamleler yapıyorlardı. Biz de kendimizi izah etmeye çalışıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada, 2014 yılında biz Belediye’yi çok istedik ama alamadık. Fakat alanlar ne yaptı diye de çok iyi baktık. Belediyeyi CHP’li arkadaşlar kazandı da Malkaralılar da kazandı mı, köylerde yaşayan vatandaş da kazandı mı, ona da bakmak lazım. 2014 yılında Faik Öztrak buraya geliyor, sahada çalışıyor ve “Köy tarlalarının yediemini olacağız” diye açıklamalarda bulunuyordu. “Biz bunları sattırmayız, kesinlikle sahip çıkacağız” diyordu. Radyo programlarında yaptıkları basın açıklamalarını çok iyi biliyoruz. Ona rağmen 2017 yılında yaklaşık 700 dönüm tarla satışı gerçekleştirdi Malkara Belediyesi. 10 milyon TL civarında birikmiş olan borcu ödemek için bu paraları kullanmaya çalıştılar” dedi.

“Vatandaş bunlara güzel bir tokat atacak"

Malkara Belediyesi’nin borlaçlarını ödemek için tarla satmakta çözüm aradığını söyleyen Mestan Özcan; “Tarlalardan çiftçiler gelir elde ediyordu. Peki neden bu tarlalar satılıyor sorusuna cevabımız çok net! Belediyeyi iyi yönetemiyorlar, bütçelerde açık veriyorlar, verilen açıkları kapatmak için çabalıyorlar ancak dönüp dolaşıp yine tarlaları satmakta çözüm buluyorlar. Yine 2019 yılında bin dekara yakın bir satışı gerçekleştirdiler. Her ikisinde de satılmaması gerektiğini söyledik ama maalesef bu satışlar gerçekleşti. 2020 yılı içerisinde de 700 dönüme yakın bir araziden söz ediliyor. Yaklaşık 8 milyon TL civarında bir gelir elde etmek istiyor Belediye. Borçlarını bu elde ettiği gelirlerle ödemek istiyorlar. 65 milyon TL bütçe hazırlıyorlar. Yaklaşık 2014’ten beri takip ediyoruz. Özel sektörde bu bütçeler hazırlanmış olsa, yılın sonunda bu bütçelerin gerçekleşme oranlarına baksak ve bunları hiçbir yıl tutturamamış olsalar özel sektör temsilcisi, patronu, muhasebe departmanını yanına çağırır, elinin avucuyla bunlara güzel bir tokat atar, hesabını sorar. Ben inanıyorum, bizim Belediyemizde de vatandaş, Allah kısmet ederse elinin avucunu açacak, bunlara güzel bir tokadı yerleştirecek. Çünkü vakti ve zamanı gelmiş gözüküyor” dedi.

“Mezbahayı da Otogar gibi ellerine, yüzlerine bulaştırmışlar”

Otogar ve Et Kombina Tesisi’nde yaşanan sıkıntılara da değinen Mestan Özcan; “Bütçe 65 milyon ama hiçbir zaman tutturamamışlar. Oysa bugün 52 bin 500 nüfusa sahip Malkara’da 65 milyon civarında bir borç var. Bu borç stoku, bu işi becerememelerinin bir nedeni aslında. İnsanlarımızın ölümüne sebebiyet veren Otogar inşaatı ki hala o sebebiyeti veren mekanizmayı düzeltmiş değiller. Hala ısıtmayı klima ile yapmaya çalışıyorlar, hala çözemiyorlar o işi. Bugün biz mezbaha açmaya karar verdiler. Malkara’ya bu bölgenin hinterlandın çok ötesinde bir mezbaha açıldı. Bana göre belki bir hesap bile yapılamadı. Yapmış olmak için yapılmış bir müessese gibi gözüküyor. 4-5 aylık bir müessesedir. Nasıl yaptılarsa, aynı Otogar’daki gibi ellerine yüzlerine bulaştırmışlar. Eğer o etlerin altında çalışan bir kasap olsaydı, maalesef ölür giderdi. Allah korudu yani. Tamir edildi, yapıldı tamam dendi. Görüyoruz ki mezbahada bugün itibariyle aynı sorun devam ediyor. Daha başlarken yarım, eksik, kötü problem çıkmış, çözümü noktasında hala doğru düzgün yapılan bir şey yok. Bugün Belediye Mezbahası süresiz olarak kapandı. Şu gün açacağız da diyemiyorlar. Nasıl yapacağız bilemiyorum” diye konuştu.

“Faik Öztrak, Malkaralı hemşerilere ne kadar geliyor?”

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın Malkara ile ve sorunlarıyla ilgilenmediğini söyleyen Mestan Özcan; “Bugün bakıyorum muhalefete. Faik Öztrak, milletvekilimiz Malkaralı kendisi. Hangi sıklıkla gelip ziyaret ediyor sizi? Sürekli damatlar, sosyete damatlar diye kamuoyunda bir gündem oluşturmaya çalışıyor. Genel başkanlığa mı oynuyor? CHP’nin Genel Başkanı mı olmak istiyor kendisi? Oysa bu açıklamaları yapıp damatlara saldıran, itibarsızlaştırmaya çalışan bir milletvekilinin kendi durumuna, ailesine de bakması gerekmiyor mu? 23, 24, 25, 26, 27. Dönem milletvekili. Malkara’yla ne kadar içli dışlı? Malkaralı hemşerilere ne kadar geliyor? Bakın TBMM Başkanı Mustafa Şentop, hocamız neredeyse her hafta burada. Köylere, mahallelere kulak veriyor. Bayram demedi, pandemi demedi yine geldi. Faik Bey geliyor mu? Nerede? Faik Bey’in dedesi, babası ne iş yapıyor? Kendisi ne iş yapıyor? 2000 – 2001 yılındaydı, dolarla yüzde kaç faiz oranıyla bizi borçlandırmışlar, IMF’ten nasıl bu paraları almışlar, cam gibi bütün gerçekliği ile televizyonda izledik. Biz Tekirdağ’dayız, Malkara’dayız. Bu insanların ihtiyaçları, beklentileri var. Bir belediye düşünün 2 dönem oldu. Borç var iki tane de aklımızda yarım yamalak problemli yatırım var. Başka bir şey var mı? Bizim biraz daha vizyoner, şehirciliği öncelikleyen, yerelde dinamikleri hayata geçiren, insana dokunan işler yapıyor olmamız lazım. 3 tane AK Parti Belediyesi var; gidin Hayrabolu’yu, Kapaklı’yı inceleyin. Gelin Süleymanpaşa’ya şaşırın. 1 yıl oldu, 1 yılda borç stoku ile alınmış belediyeler. Bir belediyede belediye başkanı nasıl olur da belediyenin hizmetlerine bu kadar etki eder gelin görün izleyin” diye konuştu.

Gökhan Şentürk: “Salih Keskin’e seçim boyunca iftira atıldı”

Toplantıda konuşan AK Parti Malkara İlçe Başkanı Gökhan Şentürk ise; “2014’te sahadayız, Faik Abi bağırıyor (Faik Öztrak); ‘Hırsızlar!’ diyor, ‘Geliyorlar, tarlalarınızı satıp kaçacaklar! Bunlara güvenmeyin, ben bu yerleri sattırmam. Ben bu tarlaların yediemini olacağım’ diyor. Seçimi CHP kazandıktan sonra, Kadir Albayrak, Ulaş Yurdakul sahaya iniyorlar. 6800 dönüm bir tarlamız var. Birol Kaya’dan aldıkları borcun tamamı 9 milyon TL. Bu borcun hemen akabinde Büyükşehir sürecine geçerken, iştiraklardan gelen 3 milyon gibi Süt Birliği, Yem Fabrikası tasviyesinden Belediye’nin kasasına para iniyor. 2017’de Süt Birliği Toplama Merkezi’nin satışı var. 9 milyon borç aldınız ama 4 milyon TL’yi direk gelirlerle elediniz bile. Buradan 2017 yılı sonunda rakamlarla 9 milyon 980 bin TL gibi bir tarla satışıyla 2 yılı kapatıyorlar. Bunun akabinde 2019 yılında bir 10 milyon TL’lik daha satış gerçekleşiyor. Hiçbir hesap vermeden yollarına devam ediyorlar. Ve bir şaibe dolaşıyor; ‘İller Bankası’ndan bize gelen para verilmiyor’ diye. 2019 yılında İller Bankası’ndan Belediye’ye gelen para 18 milyon 228 bin 963 TL’dir. Meclis toplantısından, kendilerinden aldığımız verilerle konuşuyoruz. Ve bunun akabinde bir Pazar Yeri inşaatı başlıyor. Pazar Yeri’nde hala borca gidiyoruz. Ne yaptıklarına dair kimseye hesap vermiyorlar. Biz Faik Öztrak’tan sadece şunu bekliyoruz; bir özürü hak etmiyor mu ‘Salih Keskin? 30 milyonluk efsaneye son verdim’ dedi Ulaş Yurdakul. Gazetelere haber düşürdü. Yaptığın o araziyi Salih Keskin satın aldı. TOKİ arsasını Salih Keskin satın aldı. Bu adama seçim boyunca iftira atıldı” dedi.

“Malkara’da müteahhit kalmadı”

Malkara’nın küçüldüğünü, yatırımcı ve müteahhitlerin Malkara’ya gelmek istemediğini söyleyen Gökhan Şentürk; “Biz tarla satışlarına karşı değiliz. Orada yapılacak bir şey varsa tarla satılır, fabrika kurulur, bina satılır işletme açılır. Biz her zaman bunun yanındayız. Faik Öztrak, Cumhurbaşkanlığı Referandumu’nda daha da ileri gitti. ‘Bunlar sizin özel mülklerinizi de satmaya geliyor’ dediler. Köy kahvelerinde bunlar söylendi bize. Malkara bu afişe düşecek kadar küçüldü mü? Gitti gidiyor diye gazeteci bir abimiz haber yapmış. Faik Bey bugün CHP’nin en tarafında. Her türlü sözü söylüyor. Ama kendi belediyesiyle ilgili bir yaptırımı yok. Malkara’nın geleceği gidiyor. Bugün Malkara’da müteahhit kalmadı. İşletmeciler Malkara’ya gelmek istemiyor. Marka değerimiz, şehir değerimiz gidiyor. Küçülüyoruz” dedi.

“Bütçede rakam dengesizliği var, şerh düştük”

Malkara Belediyesi’nin bütçelerinde rakam dengesizliği olduğunu söyleyen Şentürk; “Biz buradan yapıcı muhalefetle, hiçbir zaman karalamadan bir yola çıktık. Ama belli rakamları değerlendirmek istiyorum. Meclis toplantısında kesinleşen bütçeler var. Biz bu bütçeye şerh düştük AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı olarak. 2 bin 300 TL’ye KDV dahil alınacak bir lastik, bugün 2020 yılında, 3 bin 400 + KDV’ye alınmış. Ara dönemde 2 bin 800 + KDV’ye alınmış. Bunların hepsi faturalı. 2 ay sonra 2 bin 800 + KDV’ye alınmış. Şu anda bu lastik 2 bin 300 TL KDV dahil. Şerh düştük çünkü hesapların tamamında bir sıkıntı var. Rakam dengesizliği var. Faturası var ama ciddi anlamda bir dengesizlik var bütçede. Kimse kimseye açıklama yapmıyor. Ben Meclis üyelerine Allah’tan sabır diliyorum. 15 dakikada Meclis bitiyor. Kimse soru soramıyor, açıklama alamıyor. Hırsız dediğiniz, o gün seçilmesine mani olduğunuz, yalanla, iftirayla konuştuğunuz Salih Keskin’in aldığı arsasının üzerine Otogar yaptınız ve ’30 yıllık efsaneyi bitirdik’ dediniz. Ve çok acı bir olay yaşandı. Hala da ısıtma düzeni açılamadı. Mezbaha ikinci olay, bugün yine gerçekleşti. Süresiz bir şekilde kapandı. Belediye’de 3 aylık memur, işçi maaşları ödenmemiş durumda. Ben anlıyorum ki 3 Haziran itibariyle olan tarla satışları kuvvetle muhtemel bunları ödemek için. Tarlayı borç ödemek için satıyorsanız bu Belediye’yi bitirir. Köy tarlalarının hiçbiri devletten köylere kalmadı. Köyüne hizmet edebilmek için o gün tarlaları bu vatandaşlar aldı. O vatandaşlara sormak gerekmiyor mu? Bir özürü hak etmedi mi bu insanlar? Pazar Yeri’nde ciddi bir boş alanımızı heba ediyoruz. Bizim Belediye’den istediğimiz bu insanlardan bir özür dilemeleri. 6 yıldan beri görevdesiniz. Bir Belediye başkanı o şehirle yaşamıyorsa zaten o Belediye için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Şehir idare edilirken tarla da satılır ama ne yaptığını söylersin. Bugün 20 milyon TL’lik satış var, 8 milyon TL’lik de beklenen satış geliri var. Ne yapacaksın çık söyle biz de bilelim” dedi.

“Malkara Belediyesi’nin 46 milyon 500 bin TL borcu var, 35 milyon TL borçlanma istiyor”

Malkara Belediyesi’nin borçlarına ilişkin de rakamlar veren Gökhan Şentürk; “2019 sonu itibarı ile 46 milyon 500 bin TL gibi net borcumuz var. Tarla satışlarını bunun üzerine koyduğunuz zaman 65 milyon TL yapıyor. En acı verici, vadesi geçmiş SGK borcu 18 milyon 180 bin TL. Bu yıl da ödenmesi gereken 1 milyon 168 bin TL. 20 milyon TL gibi bir SGK borcu var. Kıdem tazminatı borcu 6.5 milyon TL. Bankalara borç 12 milyon 913 bin TL. Ödenecek vergi 353 bin TL. Esnafa borç 16 milyon 305 bin TL. Belediye’nin alacağı da 9 milyon TL. Kalan borç 46 milyon 500 bin TL. Faik Bey’in buraya gelip halktan özür dilemesi gerekiyor. Malkara’nın 6 yılını kim verecek geriye? Birlik Yem Fabrikası, Malkara’nın öz malı, artık kapanıyor. Çünkü yürütemiyorlar. Her ay 50 bin TL zararı var oranın. Çalışan bir düzeni bozdular. Siz yandaşınızın kötü ürünü alıp yem üretmeye kalkarsanız bu olur. Malkara iyi yönetilemediği için bu halde. Bu yıl itibariyle 35 milyon TL borçlanma istiyor belediyemiz. Kamu bankaları şu anda Belediye’ye borç vermiyor. İller Bankası’ndan isteniyor ki ödeme dengesi olmadığı için bu paranın çıkması çok zor zaten. Ekstre 10 milyon TL geldi ama onlar 35 milyon TL istiyorlar” dedi.

"Kültür Sarayı, SGK’ya teklif edildi”

Bahar Turistik Tesisleri’nin durumu ve yıkılan Kültür Sarayı’na da değinen Gökhan Şentürk; “Bahar Turistik Tesisleri’nde hala bir hareket yok. Bu yer süt üreticilerinin paralarından kesilerek yapıldı arkadaşlar. Kültür Sarayı’nı yıktık, düzledik, bıraktık. SGK’ya teklif ettik borçlara karşı, SGK kabul etmedi. Neden kabul etmedi? Çünkü orası sosyal donatı alanı. Orada hiçbir iştirak yapamazsınız, inşaat yapamazsınız. Orada yapabileceğiniz tek şey belediyecilik, sosyal hizmetler” dedi.

Yapılacak yatırımların son durumu

Malkara’ya yapılması planlanan tesislerle ilgili de bilgiler veren Şentürk; “Gençlik Merkezi ile ilgili zemin etütleri yapıldı. Havuzla ilgili de Kapalı Spor Salonu’nun orada zemin etütü yaptılar. Ön ihalesi yapılıyor bu yerin. Bir de Sağlamtaş’a stat yapılacak. Eski hastanenin yerini Gençlik ve Spor Müdürlüğü talep ediyor. Yıkacaklar ve buraya yeniden bir kapalı spor salonu, tenis kortu ve belirli spor branşlarıyla ilgili tesisler yapılacak. Çünkü Kapalı Spor Salonumuz yeterli değil” dedi.

“Malkara’da suları kesik olan köyler var”

Malkara’da bazı köylerde su sıkıntısı yaşandığını söyleyen Gökhan Şentürk; “Malkara’da şu anda suları kesik olan köyleri var. Şu anda Ünal Peynircilik, İbribey’den su taşıyor fabrikasını çalıştırmak için. Yaman, köy çeşmelerini geziyor. Günlük 1200 ton suya ihtiyaçları var bu tesislerin. Biz sütümüzü üretiyoruz, üretecek güçteyiz. Sütümüzü ürüne çevirecek çok güçlü fabrikalarımız, markalarımız var. Ama bunlar (Belediye) hala su sorununu çözemediler. Deveci’de, Izgar’da, Danişment’te, Yaylaköy’de sular akmıyor. Malkara’da işletmeler tankerle fabrikalarına su taşıyor. Bir de Malkara’nın suyu yetiyormuş gibi TESKİ, Malkara’nın kaynaklarıyla Süleymanpaşa’ya su veriyor” diye konuştu.

Durgunlar Danışmanlık & Veteriner Kliniği

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Kırklareli Valiliği: Teke Deresi'ni, belde belediyesinin arıtma tesisi kirletiyorÖnceki Haber

Kırklareli Valiliği: Teke Deresi'ni, bel...

Enis Berberoğlu'na koronavirüs tahliyesiSonraki Haber

Enis Berberoğlu'na koronavirüs tahliyesi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!