EVREN MUTFAK
REKLAM ALANI - BOŞ 1
REKLAM ALANI - BOŞ 2
MALTAY
KÖFTECİ MUSTAFA

Yeni Yılda Kömür Fiyatları Artacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni Yılda Kömür Fiyatları Artacak!
Akçelik Madencilik ve Karma Madencilik Bayiliklerinin işletmecisi olan Malkaralı esnaf Mesut Kökten bu yıl ki kömür fiyatlarını, fiyatların yüksek olmasının arkasındaki sebepleri ve bayi olarak müşterilerine sunduğu imkânları gazetecilere anlattı.
YILMAZ MOBİLYA

Malkaralı esnaf Mesut Kökten kömür fiyatlarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şunları ifade etti; “Geçen yıl 420 TL olan kömürün tonu bu yıl 500 TL yaklaştı. Kömürün tonu şuan 480 TL. Bir çuval kömürün fiyatı geçen yıl 10,50 TL iken; bu sene 12,50 TL oldu. Fındık kömürün tonu ise 495 TL’yi gördü. Bu fiyatın yılbaşına doğru 500 TL ve üzeri olacağı düşünülüyor. Yine bir değerlendirme yapmak gerekirse geçen yıl ithal kömürün tonunu 1280 TL satıyorduk. Bu yıl ise ithal kömürün tonu 1800 TL oldu. Ekonomideki hareketlilik ve mazota gelen zamlar sonrasında doğal olarak hafriyat yapan kamyonlara, kazı yapan iş makinelerine endeksli olarak kömür fiyatları da artıyor.”

“MECBUREN FİYATLARI ARTTIRMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

“Günlük litre olarak aynı mazotu kullanılıyor olabiliriz fakat yapılan zamlardan sonra alınan mazotun ücreti bu sefer otomatik olarak artıyor ve senin çalıştığın iş gününü zarara sokuyor. Eski fiyatlara bağlı kalıp zarar edemeyeceğimiz için de mecburen fiyatları arttırmak zorunda kalıyoruz. Yine aynı şekilde dolar bazında ele alacak olursak yedek parça fiyatlarının çok yüksek olması, araç bakımlarının pahalı olması kömürün de pahalı olmasına sebep oluyor. Paketleme işlemi yapılıyor; elektriğe zam geliyor, yıkama işlemi yapılıyor; aynı şekilde suya zam geliyor. Ayrıştırma için demir tozu dediğimiz manyetik alınıyor ona zam geliyor. Kısacası zincir halkası gibi devam eden bir döngü içinde gelen zamlardan sonra, kömür fiyatları da geçen yıla oranla daha da artmış oluyor.”

“NAKLİYE ÜCRETİ ALMIYORUZ VE EVLERİNE KADAR TESLİM EDİYORUZ”

“Müşterilerimizden nakliye ücreti almıyoruz ve evlerine kadar teslim ediyoruz. Eve getirilen kömürün yerine taşınması için de çalışanlarımızla birlikte müşterilerimize taşıma hizmeti sunuyoruz” ifadelerine yer veren Malkaralı Esnaf Mesut Kökten, “Alınan kömürün kaç ton veya kaç çuval olduğu bizler için önemli değil. Müşterimiz 3 çuval kömür alsa bile yine evine kadar götürüp bırakıyoruz. Bayi olarak tüm satışlarımızda faturalarımızı kesiyoruz. Resmi olarak bütün belgelere sahibiz. İlçemizin merkez mahalleleri dışında diğer bütün mahallelerine de nakliye yapıyoruz.

Kömürün dışında tutuşturmalık tahta ve meşe odunu satışımız da bulunuyor. Tutuşturmalık odununun çuvalı şuanda 15 TL. İstek üzerine meşe odunu da getiriyoruz. Meşe odununun tonu da 750 TL.

Müşterilerimize elimizden geldiği kadar her türlü kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz. Buradan tüm meslektaşlarıma ve Malkaralı tüm esnaflara hayırlı, helal ve bereketli kazançlar diliyorum.”

Ömür Çolak - Saygın Gazetesi

Durgunlar Danışmanlık & Veteriner Kliniği
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kadınlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Kurslarıyla Meslek Sahibi OluyorÖnceki Haber

Kadınlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Kurs...

Kamyonet ile Otomobil Çarpıştı; 1 YaralıSonraki Haber

Kamyonet ile Otomobil Çarpıştı; 1 Yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!