YATAY REKLAM ALANI - ANASAYFA3
MALTAY
KUT TEKSTİL - 2 AY

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PttMessenger'ı anlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PttMessenger'ı anlattı
Abone ol
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PttMessenger'ın ilk aşamada kamu kurumları ve özel şirketler tarafından kullanılacağını ifade etti.
MAYBİ İŞ İLANI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT tarafından geliştirilen "PttMessenger"ın özelliklerini TRT Haber canlı yayınında anlattı.

İşte Arslan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"İlk aşamada kamu kurumları ve özel şirketler kullanacak"

PttMessenger'da da bizim birinci hedefimiz kamu kurumlarının ve özel şirketlerin kendi içlerinde yaptıkları iş ve işlemlerle ilgili güvenli bir şekilde haberleşme sağlayabilmeleri. O yüzden şu anki yazılımımız kamu kurumlarına hizmet veriyor. Nitekim bazı kamu kurumlarımızla başladık bu çalışmaları birlikte yapıyoruz. Onlar bu sisteme dahil olduktan sonra kendi kullanıcıları erişebiliyor. Aynı şeyi büyük özel şirketler için de yapabilir hale getireceğiz. Onlar da kendi içlerindeki yazışmalardı güvenliği esas aldıkları için onlara da bu hizmeti vereceğiz. Şu anda Ar-Ge departmanımız çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun bir sonraki aşaması da vatandaşın da bu hizmetten yararlanabilmesi, bireysel olarak görüşebilmeleri. Ama öncelikle ve şu anda yaptığımız kamu kurumlarının ve özel şirketlerin kurumsal ve toplu olarak yaptığı işlemlere bu anlamda hizmet vereceğiz.

"Hedefimiz 6 ay içerisinde bireysel olarak kullanıma sunmak"

Kamu kurumlarınmız için şimdi görüştüğümüz kurumlara bu hizmeti verebiliyoruz. Ama hedefimiz 6 ay içerisinde bireysel olarak da vatandaşımızın, dünyanın her yerinden insanların,  kurumun sistemine dahil olmak şartıyla kullanma şansı var. Emin olun şu anda yurt dışında birçok ülkeyle görüşmeleri yapıyoruz. Bizim haberleşme sistemimizi kullanmak istiyorlar. Tabi onlar da testlerini yapıp güvenliğinden emin oldukları için bunu istiyorlar. İnşallah bu konuda Ar-Ge birimimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunlarla da sınırlı kalmayacağız. Bunu çok daha geliştirip farklı alanlarda da kullanabilir hale geleceğiz.

"Daha akılda kalıcı, vurucu isimler verilecek"

Yola çıkış aşamasında özellikle vatandaş 'Messenger'a çok yatkın olduğu için, bidiği için PttMessenger adıyla yola çıktık. Bakanlar Kurulu'nda da bunu konuştuk. Daha akılda kalan, daha vurucu isimle bunu inşallah devam ettireceğiz. Daha sonra vatandaşa yönelik yaptığımızda da farklı bir isimle çalışmayı yapacağız. Şu an açıkçası isimler üzerinde arkadaşlar çalışıyor. Alternatifleri görüştükten sonra da daha akılda kalıcı olan, yurt dışından kullanıcılarında zorlanmayacağı isimlerle de inşallah hizmet vermeye devam edeceğiz. 

Şu anda bir çok isim var. Onlardan birine inşallah karar verip elbette vatandaşlarımızla, kamuoyuyla paylaşmış olacağız.

Böyle bir çalışmayı yaptığınız zaman üniversitelerden destek almanız gerekiyor. PTT'nin PTT Teknoloji diye bir şirketi var. Şirketin sadece işi, bunları yapmak. Çok ciddi bir Ar-Ge birimi var. Tekrar söyleyelim kendi çalışma arkadaşlarımız, özellikle uluslararası arenadaki tecrübeli arkadarşlarımız. Yine üniversitelerimizden destek alıyoruz. Bunun dışında da bu alanda becerileri gerçekten ispatlanmış birçok kurumumuzla da işbirliği yapıyoruz. Onların da tecrübelerinden yararlanıyoruz. İnşallah bu Ar-Ge birimini de bundan sonra daha fazla büyüterek hizmet vereceğiz. Öünkü bunula sınırlı kalmayacağız. Bunu geliştireceğiz, ülkemizin ihtiyaç duyduğu başka alanlarda da tecrübemizi paylaşmış olacağız. Tabii bu tür süreçler birkaç ayda olmuyor. Yaklaşık 2-2 buçuk yıldır ekip olarak bu işin üzerinde yoğun olarak çalışıyorduk. Son 5-6 aydır artık kurumlarımızla görüşüp onların hizmetine verebilir hale geldik. Emin olduktan sonra da hükümet seviyesine taşıdık ve sayın başbakanımızın açıklamasıyla startı vermiş olduk. 

 

YILMAZ MOBİLYA - 6 AYLIK
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İPSALA OSB MEŞALESİ MALKARA’DA ATEŞLENDİÖnceki Haber

İPSALA OSB MEŞALESİ MALKARA’DA ATEŞLENDİ

TIR ŞARAMPOLE DEVRİLDİSonraki Haber

TIR ŞARAMPOLE DEVRİLDİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!