MASKENİ TAK
REKLAM ALANI - BOŞ 1
REKLAM ALANI - BOŞ 2
MALTAY
KÖFTECİ MUSTAFA

20 ilin çiğ süt analizi Tekirdağ'da yapılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
20 ilin çiğ süt analizi Tekirdağ'da yapılıyor
Abone ol
Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) tarafından 20 ilin çiğ süt analizi Tekirdağ'daki laboratuvarda yapılıyor. Birlik, yıl sonunda kadar 20 ildeki 115 bin ineğin 230 bin süt numunesinin analizi tamamlayacak.

Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nce 20 ildeki yetiştiricilere ıslah amaçlı çiğ süt analizi gerçekleştiriyor. Yapılan çalışmalarda yıl sonuna kadar 20 ilde yaklaşık 3 bin 93 işletmeye ait 115 bin ineğin 230 bin adet süt numunesinin analizini tamamlanmış olacak.

Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı veteriner hekim Ergin Durgun, ıslah amaçlı çiğ süt analizi faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, “Bu bağlamda Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Bolu, Sakarya, Kastamonu, Amasya, Konya, Gaziantep, Kilis, Antalya, Uşak, Isparta, Afyonkarahisar, Muğla, Aydın, İzmir, Denizli ve Burdur illerini içeren ülkemizin 20 ilindeki yetiştiricilere ıslah amaçlı çiğ süt analizi hizmeti vermekteyiz. Bu illerdeki yetiştiriciler bizim önceden gönderdiğimiz koruyucu tablet içeren numune kaplarına her bir ineğinden ayrı ayrı aldığı süt numunesini üyesi olduğu DSYB aracılığıyla bize ulaştırmaktadır. Bu şekilde yılsonuna kadar 20 il de yaklaşık 3 bin 93 işletmeye ait 115 bin ineğin 230 bin adet süt numunesinin analizini yapmış olacağız. Böylece 2020 yılında Ülkemiz genelinde yapılan ıslah amaçlı çiğ süt analizinin yaklaşık yüzde 60'ı birliğimiz tarafından yapılmış olacak. Yapılan analiz sonuçları online olarak birliğimiz laboratuvarından e-ıslah sistemine aktarılmaktadır” dedi.

Durgun,  yapılan analizlerde  sütün protein, yağ ve somatik hücre içeriği hakkında bilgi verdiğini ifade ederek, “Hhayvanın sağlığı, beslenmesi ve yavrularını damızlık olarak bırakırken fikir vermektedir. Ayrıca kriterleri uygun olan işletme, inek ve süt numuneleri ve için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından inek başına 150 TL ye kadar ıslah amaçlı çiğ süt analizi desteği ödenecektir. Böylece Birliğimiz faaliyet ve hizmetleri ilimiz hatta bölgemiz sınırlarını aşmıştır. Pandemi koşullarında mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan emeği geçen personellerime teşekkür ediyorum" dedi


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Malkara’da Minibüs ile Kamyonet Çarpıştı; 4 YaralıÖnceki Haber

Malkara’da Minibüs ile Kamyonet Çarpıştı...

Kısıtlamada polisten kaçarken motosikletli kuryeye çarpan alkollü sürücüye 11 bin lira cezaSonraki Haber

Kısıtlamada polisten kaçarken motosiklet...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!