23 Ocak 2020, Perşembe

Trakya Bölgesi’nin İlk Trafik Eğitim Parkı Açıldı

Trakya Bölgesi’nin İlk Trafik Eğitim Parkı Açıldı

Açılış töreninde ilk konuşmayı Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Erdin Eral yaptı. Konuşmasında Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesi’nin önemine dikkat çeken Eral, proje hakkında teknik bilgiler vererek yatırımın tüm vatandaşlara hayırlı olmasını temenni etti.

Gelecek nesillerin sağlıklı birer yaya ve sürücü olabilmeleri açısından Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesi’nin büyük önem teşkil ettiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, proje dolayısıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

“Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesi, Geleceğe Yapılmış Önemli Bir Yatırımdır”

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise Çorlu’nun günden güne hem fiziki hem de beşeri olarak büyüdüğünü belirterek, “Çorlu’muzun günden güne nüfusu artıyor. Çorlu Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak halkımıza kaliteli hizmet götürmeyi ilke edindik. Bu proje de gelecek nesillerde trafik bilinci oluşması noktasında büyük faydası olacak. Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesi, geleceğe yapılmış önemli bir yatırımdır. Yatırımda emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

“Projemiz Öğrencilerimizde Trafik Bilinci Oluşturacak”

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Günlük yaşamımızın her aşamasında ulaşım halinde ve trafik ile iç içe olmamız trafik güvenliği kavramını gündeme getirmiştir. Ulaşımda ölüm, yaralanma, sakat kalma, maddi kayıplar ve bunların psikolojik ve sosyal etkileri trafik güvenliğinin ne denli önemli olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Trafik kazalarının çok büyük bir bölümü sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Trafik kazalarının sebep olduğu can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesi için sürücülerimize ve yayalarımıza iyi bir trafik eğitimi verilmelidir. Geleceğin bilinçli sürücüleri ve yayalarının yetiştirilebilmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Trafik Eğitim Parkı projemizi hayata geçirdik. Minyatür bir şehir görünümünde olan Trafik Eğitim Parkı’nda öğrencilerimize teorik ve uygulamalı olarak eğitim vereceğiz. İnanıyoruz ki, burada eğitim alan öğrencilerimiz gelecekte bilinçli sürücü ve yayalar haline geleceklerdir. En büyük temennimiz trafik kazalarından kaynaklanan her türlü kaybın sona ermesidir. Çorlu ilçemizde geleceğe yönelik böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi olarak, Çorlu ilçemizde hizmet ve yatırımlarımız devam ediyor. Çorlu Şehirlerarası Otobüs Terminali inşaatımız hızla yükseliyor. Yine Çorlu ilçemizde trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nün iş birliğiyle Emlak Konutları Kavşağı Projesini hayata geçiriyoruz. Emlak Konutları’ndan Çevre Yolu’na Edirne ve İstanbul yönünde bağlantıları yapacağımız bu proje sayesinde bölge trafiğinde büyük rahatlama yaşanacak. Çorlu ilçemizde ulaşım ve trafik alanında yaptığımız çalışmalar bundan sonra da devam edecek. Bu süreçte Çorlu Belediyemizle uyumlu ve iş birliği içerisinde çalışıyor olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle, Çorlu Trafik Eğitim Parkı’nın halkımıza hayırlı olmasını diliyor, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programdaki son konuşmayı Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım gerçekleştirdi. “Ehliyet verdiğimiz insanlara aslında diyoruz ki sen bu işin ehlisin Sen araba kullanmaya trafikte dolaşmaya ehil bir insansın ama ne yazık ki bu ehil insanlar trafiğe çıkınca değişiyorlar. Sınavlarda gerek direksiyon gerek teorik sınavlarda başarılı oluyorlar ama trafiğe çıkınca bu kuralların tamamı unutuluyor. Bir zamanlar emniyetimizin geliştirdiği bir slogan vardı trafik canavarı olmayın ve aramızda trafik canavarları dolaşıyor ne yazık ki.

Yaralanmalı ve ölümlü kazaların büyük bir kısmı sürücü ve yaya hatalarından kaynaklanmaktadır. Her yıl, yüzlerce insanımız bu kazalarda hayatını kaybediyor veya yaralanıyor.  Bu durum, milletimiz açısından büyük bir kayıptır. İleride birer sürücü ve yaya olacak olan çocuklarımızı eğitmek hepimizin sorumluluğundadır. Çocuklarımızı eğiterek gelecekte yaralanmalı ve ölümlü kazaları azaltabiliriz.

Çocuklarımız, Trafik Eğitim Parkı’yla risksiz bir ortamda trafik kurallarını öğrenecek, trafikte nasıl davranması gerektiği konusunda bilgi ve beceri edinecektir. Çocuklarımız, temel trafik kurallarının anlatıldığı derslerin ardından eğitim parkındaki özel araçlarla tur atıp görerek, deneyerek, yaşayarak kuralları öğrenecekler. Çocuklarımız, Trafik Eğittim Parkında öğrendikleri teorik bilgileri hem pekiştirme hem de uygulama şansı bulacaklar.

Trafik Eğitim Parkı’nın içerisinde maket olarak, küçük ölçekte hastane, postane, idari bina, eğitim binaları, sert zeminler ve asfalt yollar vs. olması çocuklarımızın oldukça ilgisini çekecek, çocuklarımızı trafik kuralları ve trafik bilincini öğrenme konusunda motive edecektir. Çocuklarımız, Trafik Polislerimiz eşliğinde bu minyatür şehirde eğlenerek öğrenme şansına sahip olacaklardır.

Atalarımız, "Ağaç yaşken eğilir" demiştir. Bu kapsamda trafik bilincini çocukluktan itibaren oluşturmak maksadıyla, yapılan bu yatırımı geleceğimiz adına oldukça faydalı buluyorum.

Trafik eğitimi dediğimizde sadece trafik kurallarının anlatılması, öğretilmesi ve bu konuda bireylerin bilgilendirilmesinden ibaret olmaması gerekiyor. Trafik eğitimi içerisinde saygı, hoşgörü ve sabır gibi değerlerin öğretilmesi gerekiyor. Değerlerimizi oluşturan bu kapsamdaki bilgilerin de burada verilmesi, trafik bilincinin çocuklarımıza aşılanması açısından oldukça gerekli görüyorum.” dedi.

Trafik güvenliği için çocukların doğru alışkanlıklarla donanmış bilinçli sürücüler ve yayalar olarak yetişmesinde Trafik Eğitim Parkı’nın etkili olacağına inanıyorum. Trafik Eğitim Parkı’nın yapılmasında emeği geçen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve diğer yetkililere teşekkür ediyor ve bölgemizde ilk olacak olan Çorlu Çocuk Trafik ve Eğitim Parkının halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri, tesiste incelemelerde bulundu ve teknik personelden proje hakkında bilgi aldı. Ardından öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı olarak temel trafik eğitimi verildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Çorlu ilçesine bağlı Hatip Mahallesi’nde düzenlenen açılış törenine, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, protokol üyeleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Haber: Erdi Kuru

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık