ARÇELİK SALMANLI

15 Ekim 2019, Salı

Siyasi Partileri Halkımız İçin Siyaset Yapmaya Davet Ediyorum!

Siyasi Partileri Halkımız İçin Siyaset Yapmaya Davet Ediyorum!

Başkan Yurdakul yaptığı yazılı basın açıklamasında; Nüfusu 53 bin olan ilçemiz belediyesinin borcu 45 milyon lira civarında olup, tahsil edilecek alacak miktarı 24 milyonun üzerindedir. İlçe vatandaşımızın genel anlamda kişi başı borcu 870 lira civarında olup, alacakların tahsili ile beraber bu rakam 424 liraya düşmektedir. Göreve geldiğimizde 7 aya yakın personel maaş borcu ve genel borçları bulunan belediyemizin durumunu günümüz enflasyonu ile kıyasladığımız zaman var olan borcumuzun göreve geldiğimiz günden farklı olmadığı gerçeğini görmüş oluruz. Elbette ki amacımız tüm ekonomik zorluklara rağmen belediyemiz hizmetlerini kısıtlamadan var olan borç miktarını sıfıra indirmektir.

SİYASET HALKIMIZA HİZMET ARACIDIR

Belirli guruplar tarafından ilçe belediyemizi karalayıcı bu açıklamalar yapılırken parti farkı gözetildiği, Malkara Belediyesi'nin ve Malkara’da yaşayan hemşerilerimizin çabalarının görmezden gelindiği ve ne yazık ki belirli gurupların yaklaşan ilçe kongrelerinde çevrelerinde bir grup oluşturmak istemeleri sonucu yapılan hizmetleri ve verilen emeği itibarsızlaştırma çabası içerisine girilmiştir. Taraflı söylemlerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır.

Özellikle altını çizmek istiyorum ki; bizim gayretimiz ve hizmet etme isteğimiz parti gözetmeksizin devam etmektedir. Bu sebeple Malkara’mıza merkezi idare tarafından yapılan her yatırıma da her ortamda teşekkürlerimizi sunarak şehrimizi bir adım ileriye taşıma noktasında her zaman ve her koşulda iş birliğine açık olduğumuzu tüm hemşerilerimizle paylaşmak istiyoruz. Bir hizmet yapılırken “bu işi a parti yetkililerinin veya b parti yetkililerinin” yapmasının bizim için hiçbir önemi olmadığı gibi gayemizin her zaman şehrimizin menfaati olduğunu vurgulamak isterim.

Malkara’mıza, merkezi hükümet tarafından yapılan dalçık-kavşak çalışmalarının, sosyal güvenlik binasının, yeni devlet hastanesin ve yaklaşık 3 yıldır açılamayan huzur evinin ve burada saymadığımız diğer tüm hizmetlerin Malkara’mıza sunduğu katkı için emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum. Fakat huzur evinin bir an önce aktif hale gelmesi, Malkara devlet hastanesinin daha dolu bir kadro ile hizmet etmesi gerekliliği ve bunları yapan veya yapabilecek olan bir anlayışın Malkara’ya daha çok hizmet edeceğini, bir siyasi çekişme yerine hizmet kültürüne odaklanmamız gerektiğini tekrar hatırlatma durumu haiz olmuştur.

EĞİTİM BAŞTA OLMAK ÜZERE ORTAK İHTİYAÇLARIMIZA ODAKLANMALIYIZ

Malkara’mıza Fen Lisesi ve 4 yıllık üniversite gibi sözler verenlerin, ilçemizdeki KYK yurdunun kapanmasına bir tepkisi olmadığını, eski hastane binasın atıl vaziyette olup çevreyi rahatsız eden bir konuma geldiğini, yıllar önce DSİ tarafından yapılan birçok ihaleden iş geri dönüşü alınmadığını, bu sorunların çözümü için işbirliğine açık olduğumuzu tekrar hatırlatmak istiyorum. Eleştirmek yerine hizmet etmenin daha kapsayıcı bir kültür olduğu ve bu kültür düzeyinin siyasette her zaman başarılı olduğu gerçeğinin, aday olarak girdiği bütün seçimlerden hemşerilerimiz desteği ile kazanarak çıkan bir kardeşiniz olarak altını çiziyorum.

2009-2014 yılları arasında Malkara’ya hizmet eden AKP belediyesine şehrimize kattığı tüm değerler için teşekkür ederken ana hatları ile bazı karşılaştırmaları yapmak istiyoruz. Malkara Belediyesi 2013 yılında 326 personel ile sadece 4 mahalleye ve 26.000 nüfusa hizmet etmekteydi. Bugün ise belediyemiz sadece 336 personel ile 77 mahalleye ve 53.000 nüfusa hizmet etmektedir. 10 personelimiz ise maaşını belediyeden alarak kaymakamlık, tapu kadastro ve kütüphane gibi diğer kamu kurumlarına destek olması adına görevlendirilmiştir. Eğer ki geçmiş dönemler zihniyeti ile Malkara yönetilmeye devam etseydi bugün belediyemizin personel sayısı 600’ün üzerinde olurdu. Bu personel sayısını asgari ücretten hesaplarsak aylık personel gideri 1 milyon liranın üzerinde olurdu. Biz ise belediye çalışanı anlayışımızı siyasi malzemelerden uzak tutup, neredeyse 6 sene öncesinin personel sayısı ile artan mahalle sayısına, artan nüfusa ve genişleyen coğrafi sınırlarımıza hizmet ediyoruz. Bu başarı ve tasarrufun altında liyakati öncelik edinen personel planlamamız yatmaktadır. Sadece siyasi görüşünden dolayı geçmiş dönemlerde yaşanan tüm bu olumsuzluklara eleştiri getirmeyen kişilerin, bugün bizlerin yönetim anlayışını eleştirmesini hayretle izliyorum.

2013 yılında 4 mahalle ve 26000 kişiye hizmet eden Malkara Belediyemize iller bankasında gönderilen pay toplamda 9 milyon lirayken 2017 yılında 77 mahalle ve 53000 kişiye hizmet eden belediyemizin iller bankası payı sadece 14 milyon lira civarında gerçekleşmiştir.2013 yılında işçi maliyetleri iş maliyetleri 2017 yılı ile karşılaştırdığımızda ortaya çıkan tablo maliyetlerin aynı iş yapılsa dahi 2 katından fazlaya çıktığını, nüfusun aynı şekilde 2 katından fazla arttığını, yüz ölçümün ise 15 kattan fazla arttığını ortaya koyduğumuzda; 5 yıldır hizmet eden tüm personelime yerel yönetimler olarak 5 yılda Malkara’ya merkezi hükümet ve belediyelerin 17 yılda yaptığından fazlasını yaptıkları için teşekkür ediyorum.

OSB İLÇEMİZİN ÜRETİM KAYNAĞI HALİNE GELDİ

OSB’Yİ ATIL DURUMDAN ÇIKARDIK

OSB DOLULUĞUNUN ARTMASINDA ALDIĞIMIZ KARARLARIN YARARINI GÖRÜYORUZ

Göreve geldiğimizde uzun yıllardır nüfusu düşen bir Malkara tablosu ile karşı karşıyaydık. Yılan hikâyesine dönen, yolu dahi olmayan, 2 firmanın faaliyet gösterdiği ve sadece 80 kişinin çalıştığı OSB, bugün 25 firma 850’den fazla istihdam yaratarak Malkara’mıza değer katmaya devam etmektedir. Ve uzun yıllardır sürekli göç veren şehrimiz, son iki yıldır nüfus artışı yaşamıştır. Organize sanayiye destek vererek şehrimizin istihdamına imkân sağlamak öncelikli görevlerimizdendir. OSB siyasi bir kurum değildir ve halkımızın geçim kaynaklarından birinin siyasete malzeme edilmesine müsaade etmeyiz.

Ülkemizin içinde bulunduğu durumu ekonomik anlamda hepimiz yaşıyor ve hissediyoruz bu şartlarda yap işlet devret modeli ile yapılan ve gelir garantisi verilen işlerle ilgili ülke olarak yıllık kayıplarımızı da hep beraber hatırlayalım; Yavuz Sultan Selim Köprüsünün 2018 yılında gelir garantisinden kaynaklanan ve hazine tarafından ödenen para 448 milyonun üzerindedir. Yine Osman Gazi köprüsüne verilen taahhüttün altında kalan ve geçmeyen vatandaşlarımız tarafından ödenen para 1 milyar 425 milyonun üzerindedir. Avrasya tüneline bir yılda hazineden, yani bu yapılan tüneli kullanmayan hemşerilerimizin haklarından ödenen para 155 milyonun üzerindedir. Bu rakamları topladığımızda Malkara Belediyesinin yıllık bütçesinin 55 katının bu köprüleri ve tüneli yapan kişi veya kişilere hazineden yani köprülerden ve tünelden geçmeyen vatandaşlarımızın payından ödendiğini görüyoruz. Acaba bu tabloyu ortaya çıkaran hükümet CHP iktidarında olsaydı aynı kişiler sessizliklerini koruyacaklar mıydı? Taahhütlü işlerle ilgili şehir hastaneleri ve İstanbul havalimanı bu hesapların içinde yoktur. Hepsi ortaya çıktığında oluşacak tabloyu hemşerilerimin takdirlerine bırakıyorum.

KAMU İNŞAATLARI ÜLKE GENELİNDE DURDU

KARARNAME İLE KAMU MÜTEAHHİTLERİNE İŞ BIRAKMA HAKKI TANINDI

Pazar yeri inşaatımız ihale ettiğimiz tarihten günümüze bakarsak iş yapma maliyetlerinin 2 katının üstüne çıktığı gerçeği ile karşılaşıyoruz. Bugün itibarı ile baktığımızda ülkemizde birçok bakanlığın, belediyenin, DSİ’nin ihalesini yapıp başlamadığı veya devam ederken yarım kalan işler olduğunu ve bir duraksama yaşandığını üzülerek görüyoruz. Bu sebepten dolayı devir ve tasfiye kararnamesi adı altında bir kararname çıkartılmıştır. Bu kararname ile kapsamında yüklenici firmanın talebi ilgili ilgili bakanlık ile görüşülmektedir. 17 yıldır ülkemizi yönetenlerin bu ekonomik tabloları görmezden gelip, tüm suçu başkasına yıkma çabasını aynı şekilde farklı platformlarda üzülerek izliyoruz.

SİYASETİ BIRAKALIM, BİRLİKTE DAHA GELİŞMİŞ MALKARA YARATALIM

Çağrımızı tekrarlıyoruz. Gelin şehrimiz için, Malkara’mız için ele ele vererek siyaseti en azından seçimlere kadar hizmetin dışında tutarak şehrimize 4 yıllık bir üniversite ve Fen lisesi kazandıralım, yeni istihdam kaynakları yaratalım, yeşil enerji yatırımları yapalım, çocuklarımız ve torunlarımız için daha güzel bir kent inşa edelim. Birbirimizin kusurlarını ararken toplumu ayrıştırmak yerine, çiftçimizin – işçimizin daha fazla para kazanmasını sağlayalım. Malkara’mızda eğitimin çıtasını yukarılara çekelim, bilim platformunda söz sahibi olalım. 3 yıldır açılamayan huzur evini açalım, sağlık sorunları için başka şehirlerde insanlarımıza deva aratmayacak kadroları Malkara’mıza getirelim. Belediyemizin eksik kaldığı konularda Devlet Su İşlerinden, Devlet Karayollarından destek alalım. El birliği ile ortak sevdamıza hizmet edelim.

Bu güzel şehrimizi daha güçlü ve refah bir hale getirmek adına, Malkara’mızı temsil edenler noktasında tüm eksikliklerin masaya yatırılacağı; Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları, siyasi parti temsilcilerinin katılacağı, siyasetten arındırılmış, sadece şehrimizin menfaatlerini gözeten bir çalıştay yapma teklifimi Malkara Belediye Başkanı olarak huzurlarınıza sunuyorum. Bu düzenlenecek çalıştay ile birlikte; bundan sonraki tartışmaların sorunların tespiti, çözüm önerileri ve şehrimizi bir adım daha ileri taşımak adına verilecek mücadele ile birlikte oluşturacağımız bu birlikteliğin tüm Trakya ve ülkemizin her köşesine örnek oluşturacağı kanaatindeyim. Yaklaşan siyasi parti ilçe kongrelerinin şehrimize hayırlı olmasını diliyor, kişisel makam kaygıları ile hemşerilerimizin ayrıştırılmadığı günler diliyorum. Sağlıkla ve sevgiyle kalın, şeklinde konuştu.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık