SİTE EN ÜST 300X250 4 ADET REKLAM ALANI

15 Aralık 2019, Pazar

Malkara Trakya Bölgesi Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

Malkara Trakya Bölgesi Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

Malkara ilçesi Elmalı Mahallesi'nde gerçekleşen çalıştaya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özer, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Malkara Kent Konseti Başkanı Hasan Akçay ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde faaliyet gösteren STK temsilcileri katıldı.

"DOĞAL ÜRETİM KAYNAKLARIMIZI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAYIŞI İÇİNDE KULLANMALIYIZ"

Çalıştay'da konuşma yapan Başkan Kadir Albayrak, "Kalkınmamızın temel ve en yaygın göstergesi olan kişi başına düşen ortalama gayri safi milli hasılanın üçte birine, en fazla % 40' ına sahip kırsal kesim insanlarımızın yaşam koşullarını, başta ekonomik açıdan olmak üzere sosyal, kültürel açılardan iyileştirme çabalarının tümüne kırsal kalkınma diyebiliriz. Bilindiği gibi ülkelerin gelişmişliğini gösteren önemli kriterlerden biri de kır- kent arasındaki farklılıkların azlığıdır. Ülkemizde ve bölgemizde bu sorun hala önemini korumaktadır. Çok yönlü çalışmaları, yatırımları ve uzun soluklu çalışmaları, çabaları gerektiren kırsal kalkınma tek başına ne bir belediyenin ya da devlet kurumlarının yapacağı bir iş değildir. Her şeyden önce kırda yaşayan insanlarımızın bizzat kendilerinin isteyeceği, sahipleneceği ve uğraşacağı bir konudur. Biz bu konuda beş altı yıldır kesintisiz alt yapı çalışmaları ile uğraşıyoruz. Önce ulaşımı sağlayamaya çalışıyoruz. Ondan sonra kırsal geliri artırıcı projeler uyguluyoruz. Bir yandan da fiziki çevreyi iyileştirici uğraşlar veriyoruz. Sizin gibi sivil oluşumlar ise bir başka unsuru, bir kamuoyu oluşturucu kuruluşlar olarak lobicilik, savunuculuk faaliyetlerinizi kesintisiz olarak sürdürmelisiniz. Karar alıcıları, politika oluşturucuları bilgilendirip etkilemek suretiyle sıkıntıların giderilmesine yardımcı olmaktasınız. Ancak bir kırsal mahalle ya da ilçe düzeyinde duyarlı dar bir grubun gücünün azlığı, dolayısıyla etki derecesinin düşüklüğü de bir gerçektir. Bu nedenle sizlerin güçlerinizi birleştirme çabanızı önemsiyor ve hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Biz Trakya Bölgesi insanları olarak tabii ki bölgemizi, kırsalımızı ve insanımızı herkesten çok tanır, sever ve bu nedenlerle de sahipleniriz. Bölgemizin tüm tarihi, doğal ve kültürel değerlerini sahiplenip koruyarak değerlendirmek zorundayız. Başta Ergene Nehri olmak üzere tüm bozulan yanlış kullanılan doğal üretim kaynaklarımızı sürdürülebilirlik anlayışı içinde kullanmalıyız. Kırsalımızdaki ekonomik faaliyetleri çeşitlendirilip, çoğaltarak üretime analize etmeliyiz. Kırsalımızı itici olmaktan çıkarıp, daha cazip ve yaşanılabilir kılmalıyız. Buradan çıkacak sonuçları arkadaşlarım bana rapor edeceklerdir. Biz ona göre hareket etme gayreti içinde olacağız. Bu güzel çalıştayın Bölgemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri bir kez daha tebrik ediyorum." dedi.

Elmalı Mahallemize hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Gerçekten Trakya için önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Ciddi anlamda değerlerimiz var. Fakat bu değerlerin farkında değiliz. Dünyanın en büyük şehirlerinden birisinin yanı başımızda olması, ülkemizde önemli boğaz geçişlerinin olması, Marmara Denizine, Karadeniz'e ve Ege Denizine kıyımızın olması bir avantaj. Doğal güzelliklerimiz ve tarihsel mirasımız bir avantaj. Ama dezavantajımız da bu tarihsel mirasımıza bugüne kadar hiç sahip çıkılmamış. Biz geçen dönem Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte köy turizmi ile ilgili çalışmalar yaptık. Bu dönem böyle bir platformla STK ve sizlerin gayreti sayesinde daha ciddi bir oluşumla umuyorum sadece Malkara'da değil tüm Trakya'da kırsal turizm anlamında bir şeyler yapmamız lazım. Günümüzün ekonomik şartlarında alternatif gelir kaynakları yaratmak zorundayız. Özellikle son 20 - 30 yıldır köylerimizde ciddi bir nüfus düşüklüğü var. Bunun sebebi köylerde vatandaşlarımızın artık karnını doyuramayıp alternatif gelir kaynakları arayarak sanayinin olduğu yerlere şehir merkezlerine doğru göç etmek zorunda kalması. Biz bir şekilde vatandaşlarımızın neyi kaybettiğini gösterip ekonomik anlamda onları rahatlatıp, sosyal anlamda da doyurucu projelerle desteklersek umuyorum ki bu göç bir süre sonra tersine döner. Üstünde çok çalışılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Burada olup, emek verdiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan'ın da konuşma gerçekleştirdiği çalıştayda İbrahim Tuğrul, sivil kalkınma platformu hakkında sunum gerçekleştirdi. 3 ayrı forum bölümünden oluşan Trakya Bölgesi Sivil Kırsal Kalkınma Platformu Çalıştayı'nda; Trakya Kırsal Kalkınma Platformu Modeli, Platformun Amacı ve Platformun Ana Faaliyet Alanları gibi konular görüşüldü.

Erdi Kuru

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık