26 Haziran 2019, Çarşamba

Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi Hizmete Açıldı

Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi Hizmete Açıldı

Malkara ilçesinin Çınaraltı Mahallesi’nde gerçekleşen törene; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çınaraltı Kooperatif Başkanı Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, STK temsilcileri, Malkara mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“DÜNYA ÜZERİNDE BİRÇOK İNSAN GIDA EKSİKLİĞİ NEDENİYLE YATAĞA AÇ GİRİYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı Çınaraltı Mahalle Muhtarı Yılmaz Bölüt ve Kooperatif Başkanı Enver Yılmaz gerçekleştirdi. Ardından Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan ise konuşmasında, “Dünyanın en eski ve insanoğlunun da en temel ihtiyaç maddelerin üreten tarım, dünya genelinde birtakım sıkıntılar yaşıyor. Dünya genelindeki insanların büyük bir kısmı gıdanın adaletsiz dağılımı nedeniyle yatağa aç giriyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilanından sonra fersah fersah yol alan tarım sektörü, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye olarak köyden kente göçte dünya birincisiyiz. Bu durum da tarım ve hayvancılığa olumsuz yansıyor. Malkara’da hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Sisteminde her biri 270 kilovat gücünde 378 adet panel bulunuyor. Malkara’nın iklimi dikkate alındığında günde 200 ile 600 kilovat saat enerji, yılda da 150 megavat elektrik üretebilecek. Güneş enerji sisteminden yılsonunda elde ettiğimiz gelir ile çiftçilerimizin elektrik harcamalarında kullanacağız. Ben bu projenin başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesi’ne hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“PROEJE SAYESİNDE MALKARA DAHA DA KALKINACAK”

Hacı Aslan’ın ardından konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise, “Bugün burada hem Malkara hem de Tekirdağ adına önemli, güzel bir projenin hizmete açılması münasebetiyle beraberiz. Bu noktada açılacak olan tesis ile birlikte çiftçimizin elektrik giderini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile karşılamış olacağız. Malkara Güneş Enerji Sistemi sayesinde Malkara daha da kalkınmış olacak. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile Tekirdağ ve Trakya Bölgesi’nin daha da kalkınması, ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“TARIM ALANINDA CİDDİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK”

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmada; “Bizler 5 yıl önce yola çıktığımızda Malkara’mızın her açıdan eksiklerini tespit edip hemşerilerimizden destek istedik. 5 yıl sonra geldiğimiz noktada ilçemizin birçok eksiğini tamamlayarak Trakya’da marka şehir olacak Malkara’yı yaratmak için tekrar hemşerilerimizin huzuruna geldik.

Malkara’mızın Canlı Hayvan Pazarının ve Yeni Kent Meydanımızın temel atma törenlerini yapacağız. Termik Santral gibi ilçemizde doğayı kirletecek, Malkara’nın geleceğine zarar verecek tarım ve hayvancılığa, Trakya insanının sağlığına sekte vuracak her türlü tesisi Malkara’dan uzak tutacağız. Bugün olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla hem ülkemizin hem ilçemizin hem de çiftçilerimizin bu yöndeki ihtiyacını karşılayacak tesislerin, yatırımların açılışlarına devam edeceğiz.

Kısa bir süre sonra Çok Amaçlı Kapalı Pazar Yerimizin de açılışını gerçekleştireceğiz. Malkara’mız için vaat ettiğimiz bütün projeleri nasıl 5 yıldır tek tek yerine getirdiysek budan sonraki süreçte de yerine getireceğiz.

5 yıl boyunca Trakya Kalkınma Ajansımız ile birlikte birçok projeye imza attık. Şu an 15 Temmuz Demokrasi Parkımızı Trakya Kalkınma Ajansıyla birlikte inşa ediyoruz. Malkara’nın ihtiyaçlarını karşılayacak çehresini değiştirecek güzel bir proje olacak.

Çınaraltı Mahallemizin kapalı sistem sulama projesinde ki en büyük girdi olan enerji maliyetini Güneş Enerjisi Panelleri neredeyse %95 oranında aşağı indirecek.

Üstüne basarak şunu söylemek istiyorum Malkara’mızda doğa dostu santrallerle ülkemizin enerji açığına bir nebze olsun çare bulmak istiyoruz.

Malkara’da 2. Dönemde bizlerle birlikte olacak köy kooperatiflerimizin ve belediyemizin bütçesine bu santrallerden ciddi gelir getirmeyi planlıyoruz. Malkara’da kesinlikle fosil yakıtıyla kullanılacak bir termik santral kurulmasını Malkara Belediye Başkanı olarak Malkara da ki Sivil Toplum Kuruluşları olarak biz de istemiyoruz.

İlk dönem yaptığımız mera ıslah projelerine çalı çırpı ile mücadeleyi ekleyerek çöplerden elde edeceğimiz gübrelerle mera ıslahlarımız daha yoğun bir şekilde üreticilerimizin girdilerini daha aşağı çekecek şekilde üreticilerimize ve çiftçilerimize hizmet vereceğiz. Güneş Enerjisi panellerinin Çınaraltı Mahallemize ve Malkara’nın 77 mahallesine yapılan bütün hizmetlerin Malkara’ya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Malkaralı hemşerilerime bugün burada bizlerle oldukları için teşekkür ediyorum. ”dedi

 “HİZMETİMİZİN TEKİRDAĞ HALKINA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmasında, “Büyükşehir Belediyemizce tarımsal sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla 2016 yılında Çınaraltı Mahallemizde 2 milyon 300 bin TL’lik yatırım ile toplu damla ve yağmurlama sulama sistemini siz değerli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

Tarımsal sulamada şebekeden alınan elektrik enerjisinin çok pahalı olması çiftçilerimizi zorlamaktadır. Yapmış olduğumuz güneş enerjisi sistemi, sulama maliyetlerimizi ciddi bir şekilde azaltacaktır. Burada üretilen enerji, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan abonelik vasıtasıyla ulusal dağıtım ağına aktarılacak ve yılsonunda mahsuplaşma yoluna gidilecektir. Toplu Damla Sulama Sisteminin kurulmasıyla çiftçilerimiz sulama faaliyetlerini daha modern yöntemlerle yapabilecekleri gibi, buğday ve ayçiçeğinin yanı sıra katma ekonomik değeri daha yüksek tarım ürünlerini yetiştirme imkânına kavuşacaktır. Ayrıca yıl içerisinde birden fazla ürün yetiştirilebilecek olması çiftçilerimizin ekonomik gücünü ve tarım alanında istihdam olanaklarını arttıracaktır. Beş temel vizyonumuzdan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kırsal kalkınmaya ve tarım – hayvancılık alanındaki üretimi artırmaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra de devam edecek. Toplu Damla Akıtma Sistemi projesinin hayata geçirilmesine verdikleri destekten dolayı Trakya Kalkınma Ajansı’na, proje ortaklarımız, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu hizmetin Tekirdağ’a hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi açılış töreni yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık