22 Kasım 2019, Cuma

Başkan Yurdakul; Siyasi Hırslarınıza Malkara Belediyesi’ni Alet Etmeyin!

Başkan Yurdakul; Siyasi Hırslarınıza Malkara Belediyesi’ni Alet Etmeyin!

Geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk tarafından yapılan basın toplantısında Malkara Belediyesinin borçlarına değinilmişti. Konuyla ilgili olarak Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’dan cevap gecikmedi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul sosyal medya hesabından açıklama yaparak; Siyasi çıkar uğruna kamu kurumları arasına fitne sokmak, çamur siyaseti yapmak yaşadığımız yere katkı sunmaz. Aksine enerjimizi çamur at izi kalsın anlayışıyla kısır çekişmelere harcadığımızda yapılması gereken işleri yapmadan boş laflarla hemşerilerimizi oyalamış oluruz. Esas olan hizmet etmektir. Dedikodu siyasetinin yerine hizmet siyasetini etkin hale getirmemiz lazım. Sırf kutuplaşma yaratıp Malkara Belediyesi düşmanlığı ile etrafınızda kitle oluşturmanıza izin vermeyeceğiz. Malkara Belediyesi sahipsiz değildir. Yapıcı olan, ilçemize katkı sunacak eleştirilere her zaman açığız. Kamu kurumu olarak siyasi hamasetinize alet olmayacağız. Hedefimiz tamamen hizmet etmek üzerinedir. Çirkin siyaset anlayışınız, hemşerilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarımızı, ilçemizi bir adım daha ileriye götürme hedeflerimizi engellemesine izin vermeyeceğiz.

FİZİKİ YAPILARIN KULLANIM ÖMRÜ SONSUZ DEĞİLDİR

Malkara Kültür Sarayı %50 hissesi Malkara Belediyesi’ne %50 hissesi Tekirdağ İl Özel İdaresi’ne ait olmak üzere oluşturulan protokol kapsamında 1990 yılında inşaatına başlanarak 1992 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Günün şartlarında ihtiyaca cevap veren modern bir tesis olarak faaliyetine devam etmiştir. Ancak; her fiziki yapının bir ömrü vardır. Uzun yıllar bakım onarım görmemesi ve kullanım ömrünü tamamlaması nedeniyle can güvenliği açısından riskli yapı durumuna gelmiştir. 2011 yılında yapılan teknik ön inceleme raporunda “Binanın olası bir depremde yapının her iki bloğunun da can güvenliğini sağlamadığı “GÖÇME BÖLGESİ” durumunda olduğu yapılan hesaplamalar sonucunda tespit edildiği” belirtilmektedir. Bu bilgiler ışığında Kültür Sarayının yaşatılmaya çalışılması her bir vatandaşımızın can güvenliğini ihmal etmek anlamına gelmektedir, dedi.

MODERN KÜLTÜR MERKEZİ İHALE AŞAMASINDA

İlçemizin sosyo-kültürel gelişimine önem veren belediyecilik anlayışına sahibiz diyen Başkan Yurdakul, İlçe Emniyet Müdürlüğü binası yanındaki arsada gerekli kamulaştırmalar tamamlanmış ve ihale aşamasına gelinmiştir. İçinde tiyatro salonu, sinema salonu, sergi salonu ve toplantı salonlarının olduğu yeni kültür merkezi projesinin keşif metraj ve maliyeti hazırlanmış ve ihaleye hazır hale gelmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Kadir Albayrak’ın talimatı ile en kısa sürede ihaleye çıkacağından eminim.

FAYDA-MALİYET ANALİZİ

Yerel yönetimler kullanım amacına hizmet etmeyen, görev alanında olmayan, mülkiyetinde kalmasını doğru bulmadıkları bazı yapıları diğer kamu kurumlarına devir edebilirler. Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesi kamu kurumları arasında devir işlemlerini düzenlemektedir. Aynı kanuna dayanarak Balıkesir Dursunbey Belediyesi vergi borcuna karşılık mülkiyetindeki 8 camiyi Maliye ve Hazine Bakanlığı’na devir kararı almıştır. Üsküdar Belediyesi Belediye şirketine ait vergi borcuna mahsuben Çengelköydeki Güzeltepe Camiini Maliye Hazinesine devir kararı almıştır. Siyasette oy devşirebilmek adına bu belediyeler için “camileri satıyorlar” mı diyeceğiz. Kurumlarla yerel yönetimlerin iş birliğini önlemek belde halkı için doğru bir siyaset tarzı değildir. Bundan medet ummak da zayıflık göstergesidir. Listesini aşağıda vereceğim birçok kamu kurumuna hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelsiz taşınmaz devrimiz yapılmıştır.

KAMU KURUMLARIYLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Malkara Belediyesi olarak halkımıza hizmet etme noktasında hizmet üreten her kuruma karşı iş birliği gayreti içindeyiz. Belediyenin imkanları ölçüsünde kurumlara destek olmaya devam etmekteyiz. Bizim için önemli olan ilçe halkımızın hak ettiği hizmeti alabilmesidir. Bu noktada siyasi kaygı gözetmeyiz ve iş birliği içinde olmaya özen gösteriyoruz. İlçe Müftülüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile iş birliği içinde birçok çalışmamız olmuştur. Okullarımızın tüm sportif ve kültürel faaliyetlere transferlerini aksatmadan yerine getiriyoruz. Zorlu kış şartlarında Karayolları ekiplerine, Tredaş ekiplerine, kolluk kuvvetlerine her türlü desteği sağlıyoruz. Köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerindeki camilerin ses sistemlerinin alımı ve tamiri düzenli olarak belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından alternatif tarım ürünlerinin geliştirilmesi için yapılan maltlı çilek yetiştiriciliği projesinin finansmanı belediyemiz tarafından karşılandı. Kozyörük Belediyesi’nden belediyemize geçen makam aracını göreve geldiğimiz ilk ay içinde ilçe emniyet müdürlüğüne devrettik. Tedes kapsamında 9 araç il ve ilçe emniyet müdürlüğüne verildi. İlçemizin güvenliği için mobese kameraları kuruldu. Malkara Belediyesi’nin 12 personeli ihtiyaca binaen ilçemizdeki diğer kamu kurumlarında görevlendirme yoluyla görev yapmaktadır. Maliye hazinesine birçok taşınmaz devri gerçekleştirdik. Devletin kurumları arasında işbirliğini engellediğinizde hizmet alan halkımızın hizmet hakkını engellemiş oluyorsunuz.

BİRLİKTE GÜÇLÜ OLACAĞIZ

Malkara’mızın uzun yıllardır bekleyen birçok sorunu bulunmaktadır. Hep birlikte Büyükşehir Belediyesi kanunundaki adaletsiz gelir paylaşımını düzenleyelim. Seçimlerde söz verdiğiniz Fen Lisesini Malkara’ya getirmek için, Fakülteyi Malkara’ya kazandırmak için işbirliği içinde mücadele edelim. Halka hizmet noktasında siyasi kaygılarımızı, makam koltuk hırslarını bir kenara bırakarak hizmet odaklı anlayışa sahip olmak gerekir. İktidar partisi olarak kamu kurumlarıyla belediyenin işbirliği yapmasını önlemek, sürekli müfettiş göndererek Malkara’ya hizmet edilmez. Aksine hizmet için harcanacak enerjiyi farklı yönlerde harcamamıza neden olur.

HER MAKAMA SEÇİLEREK GELDİM

Bu zamana kadar yürüttüğüm her göreve halkımızın tercihi ile seçilerek geldim. Birileri istediği için değil emeğimle, yapacaklarıma halkımızın inancıyla seçilerek koltuğuma oturdum. Hiçbir zaman makam mevki peşinde değil, her zaman hizmet odaklı, ayrıştırmadan birleştirici oldum. Başka kurumları veya kişileri eleştirmek yerine halkımıza hizmet odaklı siyaset yaptım. Bir kardeşiniz, dostunuz olarak; çamur atmak üzerine kurulmuş siyaset anlayışı yerine hizmet etme odaklı siyaset anlayışını benimseyiniz. Hep birlikte daha güçlü bir Malkara için mücadele edelim, görev yaptığımız ilçemizi bir adım daha ileriye götürme kaygısı tek kaygımız olsun, şeklinde konuştu.

Yıllara göre kurumlara yapılan devir ve tahsisler:

2015

1. Orhan Öztrak Ortaokulu arsası – Maliye Hazinesine devir

2016

1. Sırtbey Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
2. İbribey Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
3. Yörük Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
4. Gönence Mahallesi cami yeri bahçesi – Maliye Hazinesine devir
5. Camiatik Asri mezarlık yanı – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
6. Batkın Mahallesi mezarlık yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
7. Ballısüle Mahallesi imam evi – Maliye Hazinesine devir
8. Çavuşköy Mahallesi imam evi – Maliye Hazinesine devir
9. Davuteli Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
10. Izgar Mahallesi cami yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
11. Camiatik Mahallesi itfaiye istasyon yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
12. Kozyörük Mahallesi PTT dükkanı – PTT Merkez Müdürlüğüne tahsis
13. Yörücek Mahallesi cami bahçesi – Maliye Hazinesine devir
14. Çavuşköy Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
15. Bağpınarı Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir

2017

1. Gazibey Mahallesi katı atık istasyonu yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis
2. Camiatik Mahallesi Kurtuluş Parkı – Gaziler Derneği’ne tahsis
3. Bayramtepe Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
4. Evrenbey Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
5. Tete Mahallesi imam evi – Maliye Hazinesine devir

2018

1. Eski otogar alanı içindeki bina – 95. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na tahsis
2. Kozyörük Mahallesi dükkan – MTA tahsis

2019

1. 22 adet gölet yeri – DSİ kontrolünde kullanılmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
2. Kiremitlik Mahallesi imam evi – Maliye Hazinesine devir
3. Kuyucu Mahallesi mezar yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir
4. Küçükhıdır Mahallesi gölet yeri – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devir

Yıllara göre kamu kurumlarına yapılan işler:

2014 - İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. Kozyörük İlkokulu çatı tamiri
2. Balabancık İlk/Ortaokulu çatı tamiri
3. Hüseyin Köse İlkokulu tuvaletleri seramik kaplama
4. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu bahçe duvarı tamiri ve sıvası
5. İrfan Macar İlkokulu prefabrik Anaokulu dış cephe tamiri
6. Yörük İlk/Ortaokulu iç mekan düzenlemesi
7. Atatürk Ortaokulu boya, badana

2015 - İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

1. Kozyörük Mahallesi Camii merdiven onarımı
2. Tekke Mahallesi imam lojmanı onarımı
3. Davuteli Mahallesi imam evi onarımı

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. Hüseyin Köse İlkokulu dış cephe ve sıva
2. Çınaraltı İlkokulu istinat duvarı korkulukları
3. İrfan Macar İlkokulu Anasınıfı kalorifer bacası
4. Hüseyin Köse İlkokulu tuvalet onarımları
5. Murat Erbay İlkokulu kömürlük/depo onarımı
6. Kozyörük Ortaokulu çatı onarımı
7. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu çatı onarımı
8. Sağlamtaş İlkokulu bahçe çitlerinin yapılması
9. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Büstü bakım onarımı

2016 - İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

1. Karaiğdemir Mahallesi Camii çevre düzenlemesi
2. Erenler Camii iklimlendirme

2017 - İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

1. Bayramtepe Camii tuvalet onarımı
2. Izgar Camii dış duvar yapımı ve çevre düzenlemesi
3. Dolu Camii kubbe onarımı
4. Çınaraltı Camii imam evi onarımı

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. Batkın İlkokulu boya badana
2. Hüseyin Köse İlkokulu duvarı beton sıva

İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI

1. Atatürk Büstü yapımı

2018 - İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

1. Yörücek Camii bahçe duvarı yapılması
2. Balabancık Cumhuriyet Camii bahçe duvarının yapılması

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. Ayten-Orhan Balkan Anaokulu zemin beton ve çevre düzenlemesi

2019 - İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

1. Balabancık Merkez Camii boya badana yapılması
2. Kürtüllü Mahallesi minare yıkımı
3. Ballı Mahallesi Camii tuvaletleri onarımı
4. Hemit Mahallesi Camii yapımı

İLÇE EMİNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

1. Hizmet binası mantolama, boya, kapı pencere değişimi

BİRLEŞTİRİCİ OLMAYA DAVET EDİYORUM

Yukarıda saydığım işleri asli görevlerimiz olmamasına rağmen hemşerilerimizin kamu kurumlarından daha iyi hizmet alması adına devletin kurumlarının işbirliği içinde çalışması gerektiğine olan inancımız gereği yerine getirdik. Bunun için siyasi etiketi olan kişilerden teşekkür beklemedik. Hizmet üretmek adına yaptığımız iş ve işlemlerdir. Aynı hassasiyeti tüm siyasi kimlikli hemşerilerimden bekliyorum. Siyasi ve sosyal farklılıkları ortadan kaldırarak Malkara için ortak paydada buluşarak birlikte hizmet etme kültürünü yerleştirebilirsek görev yaptığımız ilçeye daha büyük hizmetler yapabileceğimize inanıyorum. Asıl amaç oy devşirebilmek adına karalamak veya kurumların işbirliğini engellemek yerine hizmet üretmek olmalıdır, şeklinde konuştu.

Erdi Kuru

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık